Barbarič a Stein si oblékají nový kabát

Barbaric

Juraj Červenák je autor knih s rozsáhlou fanouškovskou základnou. Čtenáři oceňují zajímavé příběhy, ale především fandí jeho postavám, které jsou napsány tak živě a uvěřitelně, že si je nelze nezamilovat. A pozor – nebývají to žádní prvoplánoví kladní hrdinové. Každý z nich trpí i nějakou vadou charakteru, ale právě díky tomu jako by s námi žili.

Tak třeba notář Matěj Barbarič z řady historických detektivek z rudolfinské doby je kurevník. Alespoň zpočátku, pak se k rozčarování čtenářstva (zejména čtenářek) polepší a skončí v chomoutu. Přesto patří k nejlepším scénám celé série ta, v níž zámožný měšťan požádá Barbariče, aby vypátral milence jeho ženy. Záletný notář od něj dokonce obdrží stopu – stříbrný knoflík! Jaké štěstí, že Barbarič vlastní dva kabátce…

Jeho společník kapitán Joachim Stein je zase voják. K tomu silně věřící, jak se na přelom 16. a 17. století sluší a patří. Nezná slitování s těmi, co porušují zákony, světské či boží, takže je chvílemi vážně děsivý. A pak je tu kaprál Bohdan Jaroš, syn pražského kata s minulostí tak temnou a tajemnou, že vám ji spisovatel odkrývá až postupně v průběhu celé série. Toho budete mít vůbec nejraději…

Proč vám to tu celé tak dlouze, leč snad zajímavě píšeme? Protože Červenákovy historické detektivky jsou tak úspěšné, že jsme se je rozhodli vydávat nejen v dosavadní verzi s pevnou vazbou s obálkami Pavla Růta, ale připravujeme pro vás také vydání brožované, a to s novými a skvělými obálkami nedostižného ilustrátora Mikuláše Podprockého, na kterých jsou právě vyjmenovaní hrdinové věrně vyobrazeni.

Co na obálky říká sám Juraj Červenák?
Som nadšený. Nič proti decentným obálkam doterajšieho vydania, ale Mikulášovo poňatie dokonale sedí k mojej celkovej autorskej nálade – je v nich atmosféra klasického pulpu a zároveň pripomínajú staromódne plagáty na filmy, ktoré ľudia mojej generácie milovali v detstve. Hlavných hrdinov zobrazil trochu inak, než som si ich ja sám predstavoval, ale v jeho podaní sú tak presvedčiví a výrazní, že ich zrejme aj ja budem odteraz vidieť práve takto.