Autoři nakladatelství Argo na Světě knihy Praha 2024

Svět knihy 2023_stánek1

Ve dnech 23. až 26. května můžete na knižním veletrhu Svět knihy Praha 2024 potkat naše autory z domova i zahraničí. A že jich není málo! Přijďte na jejich pořady, navštivte náš stánek KE202 v Křižíkově pavilonu E a kupte si se slevou knihy, které Vám autoři rádi podepíší.

Výstava Kafka v kostce
Křižíkův pavilon B
Nicolas Mahler: 124 Kafka v kostce Výstava vychází z komiksové biografie Kafka v kostce od Nicolase Mahlera. Franz Kafka nepsal pouze prózu, ale také vášnivě rád kreslil. Kreslení mu kdysi přinášelo „větší potěšení než cokoli jiného“. Jak lépe uctít jeho památku než komiksovým životopisem? Nicolas Mahler má navíc podobně minimalistický styl kresby jako sám Kafka a spisovatelův život a dílo představuje nenapodobitelně vtipným způsobem. Český překlad biografie vychází v nakladatelství Argo.

ČTVRTEK

čtvrtek 23. 5. v 16:00
Sál Franze Kafky
Dovede Kafka rozveselit? Debata s Reinerem Stachem, autorem monumentální třídílné biografie.
Franz Kafka je považován za autora, u něhož není nic k smíchu. Ale i v jeho knihách můžete objevit veselé momenty. Myslí si to alespoň Kafkův životopisec Reiner Stach, který o aktuálnosti díla velkého pražského rodáka bude diskutovat s Tomášem Kafkou. Tlumočeno.
Po debatě následuje autogramiáda na stánku ARGO, KE202– Křižíkův pavilon E

čtvrtek 23. 5. v 16:00
Sál Jaroslava Seiferta
Vyplouváme: Česká literatura míří do Frankfurtu. Próza I: Bianca Bellová & Ondřej Štindl
S oznámením hostování České republiky na knižním veletrhu ve Frankfurtu v roce 2026 vzrostl zájem zahraničních nakladatelů a agentů o českou literaturu. Z účinkujících letošního Světa knihy Praha jsme sestavili malou ochutnávku toho, co může z české literatury v zahraničí rezonovat či již rezonuje.

čtvrtek 23. 5. v 17:00
Sál Milana Kundery
Pořad s autorem a ilustrátorem J. K. Mortensenem
Grimmové, příšery a strach jsou z Dánska.
John Kenn Mortensen je světově proslulým autorem Lepíkových příšer, ale také ilustrátorem knihy Grimmové a spisovatelem. Přijďte se nechat vyděsit! Navíc studenti katedry výchovné dramatiky DAMU zahrají na počest autora krátký loutkový grimmovský horor! Tlumočeno.
Po pořadu následuje autogramiáda na stánku ARGO, KE202– Křižíkův pavilon E

čtvrtek 23. 5. v 17:00
KE202 – Křižíkův pavilon E
Autogramiáda Reiner Stach
Autogramiáda R. Stacha, autora třídílné biografie KAFKA a „doplňku“ To že je Kafka? – 99 odhalení

čtvrtek 23. 5. v 18:00
Sál Boženy Němcové
Alexej Sevruk: Evropanka
Setkání s autorem románu s podtitulem Historky z Polesí. Pohraniční mikroregion ve vzpomínkách staré ženy. Život dlouhý jako několik životů. Smrt. Emigrace do české pravlasti. Neukotvenost. Příběhy, z nichž každý druhý zadělává na další…

PÁTEK

pátek 24. 5. ve 12:00
Pen klubovna Jiřího Gruši
Jiří Kamen: Splín arcibiskupa Kohna
Autor v románu reflektuje závratnou kariéru olomouckého arcibiskupa Theodora Kohna, jeho svět a také arcibiskupův pád. Prostřednictvím pátrání dvou současných postav se postupně vyjevují obrysy zvláštního spiknutí. V knize se prolínají velké a malé dějiny a čtenář může odhalovat jejich groteskní paralely.

pátek 24. 5. ve 13:00
KE202 – Křižíkův pavilon E
Jiří Kamen: Splín arcibiskupa Kohna – autogramiáda
Autor knihy Splín arcibiskupa Kohna vám podepíše knihu.

pátek 24. 5. ve 14:00
KB503 – Křižíkův pavilon B
Objevte Czech Goncourt Choice 2024!
Čeští studenti vybírají svého vítěze z finalistů francouzské literární ceny Goncourt 2023. Renomovaná spisovatelka Alexandra Lapierre, jako předsedkyně jejich komise, odhalí výsledek na slavnostním ceremoniálu.

pátek 24. 5. v 15:00
Sál Milana Kundery
Zkoumání rozmanitosti: Genderová dynamika v nakladatelství
Tento panel vedený odborníky a autory se zabývá genderovou dynamikou v nakladatelství a diskutuje o rozmanitosti a inkluzi v literatuře. Zkoumáním toho, jak se gender prolíná s tvorbou příběhů, přetváří současné vyprávění příběhů.

pátek 24. 5. v 16:00
Sál Franze Kafky
Kafka v kostce. Rozhovor rakouského kreslíře Nicolase Mahlera s Jaroslavem Rudišem
Odkaz světově proslulého literáta Franze Kafky nepřestává inspirovat. Čím přitahuje frontmana kapely Kafka Band a autora komiksového životopisu. Kafka v kostce? Tlumočeno: čeština, němčina
Po debatě následuje autogramiáda na stánku KB200 – Křižíkův pavilon B

pátek 24. 5. v 16:00
Sál Milana Kundery
Edice Fantastika a Argomiks
Překladová fantastika a komiksy u nás jen kvetou a každý měsíc vychází celá řada atraktivních titulů. Zkusme si společně představit to nejzajímavější ze zbytku roku 2024 včetně dosud neohlášených titulů.

pátek 24. 5. v 16:00
KD106 – Křižíkův pavilon D
ČRo Vltava – Kafkovské léto, rukopis Zuzany Říhové: Příběh Proměny
Praha roku 1912. Kafka se právě vrací ze sanatoria a nastupuje jako úředník do továrny na Azbest. Chce, musí psát. Jenže potkává Felici Bauerovou, jednu z žen svého života. Jaké byly skutečné i neskutečné situace v období třech měsíců před napsáním Proměny?

pátek 24. 5. v 16:30
KC009 – Křižíkův pavilon C
Zápasící Ukrajina – zpráva o stavu bojující země
Beseda ke knize zahraničních zpravodajů České televize přinášející jejich osobní svědectví ze země, která už více než dva roky čelí přesile ruského agresora a problémům, které generuje nejen válka. Moderuje Jana Peroutková.

pátek 24. 5. v 17:00
Sál Milana Kundery
Mysteriózní thrillery od českých autorů Jaroslava Konáše a Daniela Krásného
Práce v reklamce může být někdy horor! Své o tom vědí hrdinové nových knih Jaroslava Konáše a Daniela Krásného. Město v mlze i Druhý dech své hrdiny zavedou do jižních Čech, kde se dějí podivné věci.
Po pořadu následuje autogramiáda na stánku ARGO, KE202– Křižíkův pavilon E

pátek 24. 5. v 17:00
Sál Franze Kafky
Mezi kladivem a sekerou
„Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás“, ale nepíše spisovatel spíše Nietzscheho kladivem, není tím, kdo trpělivě zkoumá minulost, zákulisí, iluze vztahů a jejich tajemství? Peter Stamm a Stefan Hertmans, kteří se těmito tématy zabývají ve svých knihách, budou diskutovat „mezi kladivem a sekerou”.

pátek 24. 5. v 17:00
KB200 – Křižíkův pavilon B
Nicolas Mahler – autogramiáda
Komiksový kreslíř Nicolas Mahler v návaznosti na debatu s Jaroslavem Rudišem podepisuje své knihy.

pátek 24. 5. 18:00
KE202 – Křižíkův pavilon E
Jaroslav Konáš a Daniel Krásný – autogramiáda
Autoři knih Město v mlze a Druhý dech vám podepíší své novinky.

pátek 24. 5. v 19:00
Sál Bohumila Hrabala
Severský literární večer
Skandinávský dům pořádá již tradiční besedu se severskými hosty veletrhu Svět knihy Praha. Emmi Itäranta z Finska a John Kenn Mortensen z Dánska budou debatovat o fantastice, Marie Hermanson ze Švédska a Lars Mytting z Norska zase o historické próze. Tlumočeno.

Svět knihy 2023_stánek2

SOBOTA

sobota 25. 5. v 11:00
Sál Milana Kundery
Alexandra Lapierre: Slečna Belle Greene
Strhující biografický román o ženě, která se dokázala postavit osudu, předsudkům i segregačním zákonům a vystoupat na vrchol společenského žebříčku, zaplatila za to ale nutností žít ve lži. Jsme dnes lepší? Autorky se bude ptát Katarína Horňáčková. Tlumočeno: čeština, francouzština
Po pořadu následuje autogramiáda KB503– Křižíkův pavilon B

sobota 25. 5. v 11:00
Pen klubovna Jiřího Gruši
Petra Hůlová: Nejvyšší karta
Spisovatelka Sylvie Novak se na prahu padesátky ohlíží za svou úspěšnou kariérou angažované autorky a reflektuje svůj komplikovaný osobní život. Autofikční text vzbuzuje otázky o politickém čtení i psaní současné prózy a rozdělil českou kritiku i čtenáře.

sobota 25. 5. ve 11:15
KB103 – Křižíkův pavilon B
Stefan Hertmans po knihách Válka a terpentýn a Konvertitka předkládá českým čtenářům auto–fiktivní román Vzestup. V něm se známý belgický spisovatel vydává po stopách vlámského esesmana Willema Verhulsta. Během tlumočené debaty dojde na témata paměti, historie i beletristické fikce.

sobota 25. 5. ve 12:00
KB503 – Křižíkův pavilon B
Alexandra Lapierre: Slečna Belle Greene autogramiáda
Autorka Vám podepíše strhující biografický román o ženě, která se dokázala postavit osudu, předsudkům i segregačním zákonům a vystoupat na vrchol společenského žebříčku.

sobota 25. 5. ve 12:00
KB503 – Křižíkův pavilon B
Petra Hůlová: Nejvyšší karta – autogramiáda
Autorka knihy Nejvyšší karta vám podepíše knihu.

sobota 25. 5. ve 13:00
Sál Milana Kundery
Redaktoři ČT: Zápasící Ukrajina
Už od 24. února 2022 vzdoruje Ukrajina bezuzdné ruské agresi. Šestice zpravodajů České televize nabízí ničím nezastřený kritický pohled i na slabiny bránící se Ukrajiny. A nachází jiskry naděje v odhodlání mladých mužů a žen ubránit svou vlast.
Po pořadu následuje autogramiáda na stánku ARGO KE 202, pavilon E

sobota 25. 5. ve 14:00
Sál Pavla Šruta
Tajemný meteorit z Mušlovky
Vypravte se s Veronikou Valentovou, autorkou knížky Meteorit z Mušlovky na napínavou a nebezpečnou cestu za tajemstvím zvláštního černého kamene. Dobrodružný příběh o jedné partě dětí, jejíž soudržnost prověří neobvyklé schopnosti meteoritu, byl zařazen do projektu „Souboj čtenářů“. Moderuje Radka Tesárková.

sobota 25. 5. v 14:00
Sál Jaroslava Seiferta
Argo představuje nové české autory Vladimír Zlý, Tereza Chvojková, Michaela Keroušová
Česká literatura je velmi pestrá a neustále se objevují nová jména, která do ní přinášejí svěží vítr, od detektivky přes historické ságy až po pátrání po rodinných kořenech.
Po pořadu následuje autogramiáda na stánku ARGO, KE 202

sobota 25. 5. ve 14:00
Sál Heleny Zmatlíkové
“Si to zkus“
Co všechno musí umět překladatel z angličtiny (kromě angličtiny)? Zajímá vás, jaké nástrahy a útrapy skýtá práce literárního překladatele? Přijďte si to vyzkoušet na vlastní kůži s překladatelkou Michalou Markovou.

sobota 25. 5. v 15:00
Sál Václava Havla
Lars Mytting a Dalibor Vácha – beseda
V historii rodné země lze najít mnoho inspirace. Své o tom vědí i norský spisovatel Lars Mytting (Šestnáct stromů na Sommě, Zvon v jezeře) a český spisovatel Dalibor Vácha (Vilda, M+B+M, Smrt na kůru). Jak při psaní postupují a která témata je zajímají? Tlumočeno: čeština, norština
Po pořadu následuje autogramiáda na stánku ARGO, KE 202

sobota 25. 5. v 15:00
KE202 – Křižíkův pavilon E
Autogramiáda Veroniky Valentové
Autorka knihy Meteorit z Mušlovky vám podepíše knihu.

sobota 25. 5. 15:00
KD102 – Křižíkův pavilon D
František Šmahel – autogramiáda
Autogramiáda Františka Šmahela, světově uznávaného medievisty. Je autorem zásadních publikací o pozdním středověku a zakladatelem Centra medievistických studií při Akademii věd ČR.

sobota 25. 5. v 15:00
KE202 – Křižíkův pavilon E
Autogramiáda autorů z nakladatelství Argo
Vladimír Zlý, Tereza Chvojková a Michaela Keroušová – noví čeští autoři Arga podepíší své novinky.

sobota 25. 5. v 16:00
Sál Milana Kundery
Báječné setkání s Jenny Colganovou
Skotská spisovatelka Jenny Colganová píše romantické příběhy odehrávající se v prostředí malebných krámků, kavárniček a zastrčených knihkupectví, které hltají čtenářky z celého světa. Tlumočeno: čeština, angličtina
Po pořadu následuje autogramiáda na stánku ARGO, KE 202

sobota 25. 5. v 16:00
KB001 – Křižíkův pavilon B
Antonio Altarriba: Knihovníkem na jeden den
Antonio Altarriba, španělský autor komiksů, nám v krátkém rozhovoru s knihovníkem Institutu Cervantes v Praze přiblíží svůj osobní pohled na svou profesi, tvorbu, zdroje inspirace a výběr četby. Následuje autogramiáda. Akce ve španělštině.

sobota 25. 5. v 16:00
KE202 – Křižíkův pavilon E
Nicolas Mahler: Kafka v kostce – autogramiáda

sobota 25. 5. v 16:30
KE202 – Křižíkův pavilon E
Lars Mytting, Dalibor Vácha – autogramiáda

sobota 25. 5. v 17:00
Sál Milana Kundery
Grafický román: Vyprávění o hrůzách války, autor Antonio Altarriba
Jak vyprávět o cizím neštěstí? Co cítit? Jak být objektivní? Je grafický román nejlepší komunikační prostředek k oslovení mladých čtenářů? Tyto a další otázky proberou autoři knih Španělská epopej a Odsunuté děti a jejich překladatelé. Tlumočeno: čeština, španělština

sobota 25. 5. v 17:00
KE202 – Křižíkův pavilon E
Jenny Colganová – autogramiáda
Skotská spisovatelka Jenny Colganová vám podepíše romantické příběhy odehrávající se v prostředí malebných krámků, kavárniček a zastrčených knihkupectví.

NEDĚLE

neděle 26. 5. v 11:00
Sál Václava Havla
Thomas Hürlimann: Rudý diamant
Fascinující klášterní krimi ve stylu Umberta Eca představí herec Jan Potměšil spolu s překladatelem Michaelem Půčkem a autorem historických románů Martinem Chadimou. Rozhovor nejen o osudech habsburských pokladů a o tom, jak napsat historický román.

neděle 26. 5. v 12:00
KE202 – Křižíkův pavilon E
Martin Chadima – autogramiáda
Martin Chadima, autor knihy Poslední kacíř, vám podepíše knihu

neděle 26. 5. ve 14:00
Sál Boženy Němcové
Dějiny bez konce, historie na rozcestí
Debata nad knihami Pro nás dějiny nekončí (K. Andělová, J. Suk, T. Zahradníček) a Perestrojka v Šamotce (M. Štefek) zprostředkuje dva odlišné pohledy na československou společnost 70. a 80. let 20. století.
Po pořadu následuje autogramiáda.