Alchymista je kniha, která zraje jako víno

Coelho_Alchymista novy

Zní to neuvěřitelně, ale dnes v pondělí 16. 11. je to právě 22 let, kdy v Argu poprvé vyšel Alchymista Paula Coelha. A od té doby jsme ho prodali již čtvrt milionu výtisků!

Je čirá radost vydávat knihy tak inspirativní jako právě Alchymista, který je jedním z nejvlivnějších románů posledních třiceti let. Za tu možnost spolupracovat s Paulem Coelhem a jeho týmem jsme vděční – protože dnes už dobře víme, jak jeho knihy dokážou prozářit nevlídnou přítomnost desítek milionů čtenářů po celém světě.

Je třeba napsat, že jsme nebyli jeho prvním českým vydavatelem. Alchymista dokonce ani nebyl první knihou Paula Coelha, kterou jsme vydali. Je to už tak dávno, v roce 1998 nám nabídla vynikající překladatelka Pavla Lidmilová k vydání překlad Coelhovy nové knihy Pátá hora. Paulo Coelho tehdy ještě nebyl globální hvězdou první velikosti a Argo se specializovalo spíše na překlady z angličtiny.

Ale s paní Lidmilovou jsme již tehdy nějaký čas (a velice rádi) spolupracovali, takže jsme dali na její doporučení. Dodnes jsme za něj moc rádi. Předchozí vydavatel Coelha vydal jen jeho Alchymistu, a dál ve vydávání nepokračoval, a literární agentura Paula Coelhova chtěla, aby měl tento skvělý autor svou nakladatelskou stáj, tudíž nám nabídla ke znovuvydání také Alchymistu.

Knihu jsme už pochopitelně znali, líbila se nám, tak jsme nadšeně souhlasili. Že jí ale prodáme 250 000 výtisků, jsme v tu chvíli rozhodně nemohli tušit! Pak už je to, jak se říká, historie.

Pokračovali jsme pak i dalšími Paulovými knihami. Jenže Pátá hora i Alchymista vyšly v naší tehdejší edici SSP, což sice je skvělá edice, ale bylo nám jasné, že ji Paulo Coelho přerostl. Potřebovali jsme nový vizuál, který navrhl náš nejlepší knižní grafik Pavel Růt. V jeho grafické úpravě ostatně knížky Paula Coelha vycházejí dodnes. Kromě toho ale existuje i ilustrované vydání, dárkové vydání, e-kniha, audiokniha… Zkrátka a dobře Alchymista dodnes inspiruje ve všech podobách.

Alchymista je kniha o cestě plné zkoušek, která se hodí zejména do těžkých časů. Možná je právě teď ta správná chvíle se k němu vrátit. A pokud jste jej nečetli, závidíme vám, že je tento skvělý čtenářský zážitek teprve před vámi.

Alchymistu pohodlně zakoupíte na Kosmas.cz.