Agent 007 je zpátky v oficiálním pokračování

bond

Číst bondovky Anthonyho Horowitze je podobné jako napustit si horkou vanu a do ní nasypat odměrku nejoblíbenější koupelové soli. Neděláte to proto, abyste se namáhali nebo stresovali, naopak. Jde to relaxační zážitek v retro světě studené války, tajemných krásných žen, dobrého pití a šílených boháčů, jejichž řádění ovšem někdo dozajista zarazí.

Nakladatelství Argo právě vydalo dva nové příběhy o agentovi 007, které navazují na Iana Fleminga. Ten o Bondovi napsal celkem čtrnáct knih. Zemřel roku 1964 – a od té doby se jeho dědicové snaží více či méně zachovat i literární stopu slavného agenta naživu.

Nový oficiální autor knižních bondovek, Anthony Horowitz (*1955), se přiznaně rozhodl ponechat Bonda coby hrdinu pro dnešní dobu filmům. Z Flemingovy pozůstalosti čerpá nepoužité materiály (zejména náměty pro nikdy nerealizovaný televizní seriál) a píše romány, které jako by Flemingovi z pera vypadly.

Je to půvabné čtení: ocitáme se tu v důvěrně známém světě, víme celkem bezpečně, že nás nic nepřekvapí, ale není důvod se z té příležitosti nostalgie nezaradovat. V prvním románu Modrý diamant nás Horowitz zavádí do situace bezprostředně následující po ději Goldfingera, opět se tu načas setkáváme se slavnou napravenou gaunerkou Pussy Galoreovou. Ovšem plán nového zloducha je ještě ďábelštější než ten Goldfingerův.

V románu Navždy a den volí Horowitz podobnou strategii jako scénáristé Casina Royale s Danielem Craigem v samotném začátku filmu. Seznamujeme se s Bondem, který zatím nemá povolení zabíjet, a bude se muset hodně snažit, aby na ony bájné dvě nuly dosáhl.

Velký knižní čtvrtek konečně na pultech

Kvůli celonárodní karanténě jste si povětšinou neměli ani příležitost prohlédnout si naše tituly Velkého knižního čtvrtka. Jednoznačným hitem je podle vašich ohlasů kniha Martina Řezníčka Rozpojené státy, ve které popisuje svoje zkušenosti ze svého působení jako reportér České televize v USA.

Kritiku v dobrém slova smyslu zaujal také nový román novináře, scenáristy a spisovatele Ondřeje Štindla na pomezí satiry, hororu, psychodramatu i road movie. Až se ti zatočí hlava je román, ze kterého se vám bude hlava točit ještě dlouho po dočtení.

Pokud byste radši něco mysterióznějšího, je pro vás určena napínavá kniha Melmoth, která se odehrává v Praze, kterou si autorka Sarah Perryová (již znáte třeba díky skvělému románu Nestvůra z Essexu) zamilovala při svojí návštěvě. Tajuplná legenda i tajuplná bytost pronásledují britskou překladatelku.

Všechny prvky předchozích knih pak naleznete v opulentním románu populárního slovenského spisovatele Jozefa Kariky s názvem Na smrt. Nejlepší kamarády z dětství proti sobě postaví osud. Jeden se přidá k SS, druhý k newyorské mafii. A ten první pošle rodiče toho druhého do koncentračního tábora. Thriller, horor, ale i pečlivě nastudované historické reálie – to je zatím možná nejlepší Karikův román, který může více než směle konkurovat jeho hitu Trhlina.

Ještě něco pro děti

Nebyla sice ve Velkém knižním čtvrtku, ale musíme ji připomenout – Ledová obluda! Dorazila! Až z Británie. Ano, nejnovější příběh nejpopulárnějšího britského autora knížek pro děti Davida Walliamse, je už k dispozici v češtině. Tentokrát se netradičně ocitneme v 19. století, kdy se desetiletá holčička zamiluje do desetitisíciletého mamuta. Tuhle knihu rozhodně potřebujete domů.