Skrytá krása detailu

Pražské stavby Osvalda Polívky 1891-1922

rok vydání – 2021
Doporučená cena je 598 Kč

Kniha představuje širokou paletu originální výtvarné výzdoby pražských staveb, navržených významným architektem Osvaldem Polívkou (1859–1931) v období kolem roku 1900, tedy v éře pozdního historismu a secese. Polívka je znám jako spoluautor Obecního domu a projektant řady bankovních paláců v centru české metropole, byl rovněž tvůrcem tzv. Nové radnice na Mariánském náměstí. Méně už je známo, že spolupracoval také s řadou pražských stavitelů, jako byli např. Václav Havel nebo Antonín Novotný, na projektech průčelí činžovních domů.
Podrobná fotografi cká dokumentace Pavla Hrocha nás seznamuje s desítkami pozoruhodných detailů, z nichž mnohých si návštěvník Prahy při zběžné prohlídce nepovšimne.
Kniha představuje architekta Polívku a jeho nevšední tvorbu a poté podrobně dokumentuje celky i detaily výzdoby jeho pražských realizací z období 1891–1922. V Dodatcích nechybí soupis všech jeho staveb, curriculum vitae a slovníček jeho spolupracujících výtvarníků a architektů.

Vydání knihy podpořilo hlavní město Praha.

Bibliografické údaje

EAN 9788025731512
ISBN 978-80-257-3151-2
Počet stran 304
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 21cm x 27cm
Vydání 2021 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Autor Zdeněk Lukeš představuje knihu.

Recenze v médiích

magazin.aktualne.cz

Zdeněk Lukeš a Petr Vizina: „Přepracovaný podivín“ po sobě zanechal secesní paláce, příšerky i potvůrky

(...) S historikem architektury Zdeňkem Lukešem o workoholismu stavitele Osvalda Polívky, který Praze dal Obecní dům i Novou radnici. A také „bokovky“, o nichž se dlouho nevědělo.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné