Vyhnanství stáří, životní osudy vypovídající o problémech světa i vůle nevzdat se – zdánlivě banální vyprávění o každodennosti v domově pro seniory. Autorka debatuje o svém románu s překladatelkou Marii Havlíkovou a moderátorkou Karolinou Válovou. Spolupořadatel Camões – Portugalské centrum v Praze.
Jaké to je, zamilovat se v terezínském ghettu? Nebo v uranovém dole? Nebo se svou láskou utíkat za železnou oponu? Autorka knihy Prstýnek z drátu hovoří o tom, jak se milostné příběhy obyčejných lidí střetávají s historií 20. století. Spolupořadatel Paměť národa.
Autorka bude podepisovat knihu Milosrdenství.
Představení divadelního spolku Ty-já-tr na motivy knihy Tibora Sekelje. Kouzelný příběh přibližuje zvyky amazonských indiánů, moudrost a vztah k Matce přírodě a také ukazuje na nezištné chování indiánského chlapce, který za pomoc neočekává žádnou odměnu. Vhodné pro 1. stupeň ZŠ.
Autorka představí svůj projekt Urbex & Stories i novou knihu Moderní ruiny, zabývající se fotodokumentací opuštěných míst a industriální topografií. Na promítaných fotografiích uvidíte neopakovatelnou atmosféru opuštěných staveb.
Jak obtížné je stát se stíhacím pilotem a jak obtížné je stát se astronautem? Jaká je realita vzdušných soubojů ve 21. století? Jak vypadají střety s ruskými piloty nad Baltem? Aleš Svoboda a Veronika a Martin Jonášovi představí novou knihu rozhovorů.
Román Caroline De Mulder o konci války ve vzorovém „heimu“ programu Lebensborn, jenž měl za cíl pod Himmlerovým patronátem rozvíjet árijskou rasu, citlivě vypráví příběhy protagonistů, kterým se navzdory odlidštěné mašinérii podařilo zůstat lidmi. Spolupořadatelé Francouzský institut v Praze a Velvyslanectví Belgického království.
Autorka bude podepisovat knihu Moderní ruiny. Urbex & Stories.
Světově uznávaný autor Georgi Gospodinov představí svůj román Časokryt, za který obdržel Man Booker Prize. Autor, často označovaný za „východního Prousta“, se poprvé v Praze podělí o své vidění knih, času a existence. Spolupořadatel Svět knihy.
Současné a oceňované autorky představí nové romány i společná témata ve své tvorbě. Pavla Horáková, držitelka ceny Magnesia Litera 2019, představí román Okno na západ a jedna z nejslavnějších norských spisovatelek Vigdis Hjorth, román Je matka mrtvá. Spolupořadatel Velvyslanectví Norského království.
Představení knihy nového českého autora, která vyšla na podzim loňského roku, rázem se stala bestsellerem a rozvířila debatu o české literatuře. Poutavá generační sága začínající roku 1850 v kysuckých horách vás zavede z Horních Uher až do Ameriky.
Caroline De Mulder bude podepisovat výtisky svého románu Himmlerova porodnice, působivý příběh o životě v instituci programu Lebensborn.
Autogramiáda ke knize Ke hvězdám. Aleš Svoboda – od gripenů do vesmíru.
Redaktoři Arga besedují o připravovaných titulech ve svých milovaných edicích. Na hojně navštěvovaném pořadu se nejen dovíte o chystaných novinkách, ale ještě se pobavíte veselými historkami z nakladatelského prostředí.
Nositel Mezinárodní Bookerovy ceny bude podepisovat knihy Časokryt a Zahradník a smrt.
Ondřej Šanc bude podepisovat knihu Jako po drátku.
Pavla Horáková a Vigdis Hjorth budou podepisovat knihy Okno na západ a Je matka mrtvá.
Co společného může mít Labe a Mexiko? Eva Kubátová a Luboš Palata vás přesvědčí, že pouť není jen poznávání nových míst, ale především seznámení se s historií, kulturou i příběhy lidí, kteří na těchto místech žijí. Moderuje Vendula Krejčová.
Autoři podepisují své knihy Mexikopedie a Elbe.
Rozhovor se spisovateli Klárou Teršovou a Daliborem Váchou o jejich nových knihách Nebesa a Vlasta, jejichž hlavní hrdinové, ač žili ve zcela jiné době, narážejí oba na to samé – mocenskou zvůli, která se jim pokouší zničit život.
Nakladatelství Argo ve spolupráci s Institutem Cervantes představuje antologii současných hispanoamerických povídek. Hosty budou editorka vydání Anežka Charvátová a dva ze zastoupených autorů: Fernanda García Lao a Diego Trelles Paz. Spolupořadatel Instituto Cervantes a Velvyslanectví Španělska.
7. října 2023 otřásla světem brutální agrese palestinských islamistů proti Izraeli. Vypukla nová válka, jejíž děsivá váha dopadla převážně na Gazu a její obyvatele a nejničivější z konfliktů zdevastoval území jižní Levanty. Po stopách jeho historie se vydává reportér a autor bestsellerů Jakub Szántó.
Autoři podepisují své novinky Nebesa a Vlasta i své další knihy.
Beseda s autory komiksu, který získal tři ceny Muriel (za scénář, kresbu a nejlepší komiks). Známý příběh nasvěcuje z nového úhlu a seznamuje čtenáře s dalšími hrdiny, kteří stáli za záchranou 669 dětí před válkou.
Autogramiáda, křest knihy a neformální setkání s dvěma autory a editorkou antologie současných hispanoamerických povídek na stánku Španělska a Latinské Ameriky.
Reportér a autor bestsellerů Jakub Szántó podepisuje své knihy.
On se považoval za rebela a ona za vzorňačku. Na prvním rande Václav Kamilu podrobil vědomostnímu testu, který hravě zvládla. A zvládala i všechno další, co manželství s Václavem Bendou obnášelo. Autorka bestselleru Rozpůlený dům představuje svou novou knihu.
Přední světový odborník na renesanci Carlo Vecce v historickém románu Úsměv Cateriny využil svých nejnovějších objevů k rekonstrukci příběhu Cateriny, matky Leonarda da Vinci. Přijďte si s autorem popovídat o její fascinující cestě napříč Středomořím. Spolupořadatel Italský kulturní institut.
Autoři podepisují komiks Winton nebyl sám, který letos získal tři ceny Muriel.
Historik, italský filolog a profesor Carlo Vecce podepisuje poutavý příběh Úsměv Cateriny o matce Leonarda da Vinci.
Autorka Alice Horáčková podepisuje knihu Příběh lásky a odvahy. Václav a Kamila Bendovi.
Jak literatura zachycuje dějiny, revoluce a společenské zlomy? Autorka románu Nezapomenutelní a česká spisovatelka budou diskutovat o tom, jak se v jejich textech odráží historické události a zda může literatura osvobozovat a spojovat rozdělené světy. Moderuje Silvie Lauder. Pořadatel Camões – Portugalské centrum v Praze, České literární centrum / Moravská zemská knihovna.
Diskuse nad novými knihami Město jako laboratoř změny, Město a literatura, Město, kapitalismus a sociální dějiny, věnovaná otázkám chápání a zkoumání města a urbánních dějin od středověku do současnosti jako místa sociálních, kulturních a ekonomických inovací. Účastníci besedy: Adéla Gjuričová, Vítězslav Sommer, Adéla Rádková, Martin Nodl, Ondřej Ševeček, Martin Musílek
Děj se vůle boží vypráví příběh dívky Arlène, která se rozhodla překonat společenské bariéry a jít si za cíli, do té doby považovanými za mužské. Její generace čelí válkám i společenským otřesům, na jejichž pozadí prožívá své lásky, naději i bolest. Spolupořadatel Francouzský institut v Praze.
Evropa, Afrika, meziprostor. Co kromě jazyka spojuje tvorbu Lídie Jorge a Any Pauly Tavares? Jak psát o paměti, kulturním dědictví a identitě v tekuté modernitě globálního světa? Beseda s autorkami o jejich tvorbě a dekoloniálním pohledu. Pořadatel Svět knihy a Camões – Portugalské centrum v Praze.
Jean-Michel Guenassia, autor známého románu Klub nenapravitelných optimistů, bude podepisovat své knihy včetně posledního díla Děj se vůle boží.
Beseda o knize, v níž mexická historička narozená v Čechách reflektuje pohnutou historii vlastní rodiny na pozadí komplikovaných dějin Československa, Evropy i světa ve 20. století. S autorkou budou diskutovat Jiří Suk, Kateřina Králová a Prokop Tomek.
Jak vzniká kniha, ve které dochází k propojení dvou nakladatelství a dvou úspěšných autorů krimi příběhů Davida Urbana a Vladimíra Zlého? Autoři vám prozradí, jak se jim psala detektivka společně a jaké to bylo, když se jejich postavy setkaly poprvé.