Už si ani nepamatuji, kdy jsem se s Lovecraftem setkal poprvé. Možná v časopisu Exalticon, nebo snad v antologii Dotek zla. Vím jen, že to bylo počátkem devadesátých let, kdy se k nám zahraniční fantastika začala valit jako voda z protržené hráze a všichni se co nejrychleji snažili dohnat ta zameškaná desetiletí. Záhy jsem si pořídil sebraná sešitová vydání Lovecraftových prací vydávaná u příležitosti sta let od spisovateleva narození nakladatelstvím Zlatý kůň s nezaměnitelnými obálkami Káji Saudka (je mimochodem příznačné, že v podobných sešitech u nás začaly vycházet i povídky Lovecraftova blízkého přítele R. E. Howarda).
Bylo to první setkání s americkým pulpem a weird literaturou, které mě později dovedlo i k oblibě New weird, ale to už je jiný příběh. Bylo to také první setkání s kosmickým děsem natolik všepohlcujícím, že ho lidská mysl není schopná pojmout. Povídky ze sešitů od Zlatého koně se následně objevovaly v různých sbírkách, až byly opět v sebrané podobě takřka všechny shromážděny ve Spisech od Albatrosu, tj. ve vydání, které je bez obtíží dostupné i dnes.
Ona někdejší sešitová vydání však obsahují i povídky, které ve Spisech nenajdete, což je podivné, protože byly všeobecně považovány za kompletní vydání Lovecraftova díla. Odtud se zrodila myšlenka vydat právě tyto povídky společně s mnoha dalšími, v českém překladu dosud nepublikovanými. A proto se také v Argu objevily sbírky Hemživý chaos a Smyčka Medúzy, kde najdete Lovecraftova díla napsaná buď ve spolupráci s jinými autory, anebo v roli ghost writera, zkušenějšího spisovatele, jenž upravoval a přepracovával povídky začínajících a méně nadaných. Lovecraftovy ctitele jsme potěšili i komiksovou produkcí, naposledy Mooreovou olbřímí Providence a uhrančivým Brecciovým Mýtem Cthulhu, přičemž s kosmickým děsem rozhodně nekončíme…
Všechny tituly autora z Arga naleznete ZDE:.