42, nebo 44? Rozhovor s Mikolášem Tučkem

Tuček Mikoláš

Mikoláš Tuček, herní novinář a influencer, vydal v Argu knihu 42: Dělej, co tě baví. Měla vyjít už před dvěma lety k jeho 42. narozeninám, ale nejen kvůli epidemii covidu ji stihl dokončit až letos. A právě dneska slaví 44. narozeniny, proto je nejvyšší čas knihu představit i u nás na blogu.

Kolik ti bylo, když tě poprvé napadlo, že chceš napsat knížku a o čem měla být?

Touha mít jednou svoji knížku jsem měl už dávno, teprve časem mi ale vykrystalizovalo, že spíš než na nějakou složitou fabulaci smyšlených příběhů se mám soustředit na svoje historky a projekty, kterých mám za sebou docela dost. Pak mi došlo, že další z motivací je, abych to sepsal dřív, než to všechno zapomenu

A jak tedy došlo k tomu, že ses rozhodl nadělit si knížku k 42. narozeninám?

Jako velký fanoušek Douglase Adamse mě samozřejmě lákalo to spojit s touto magickou číslovkou a odpověďmi na „základní otázku života, vesmíru a vůbec“. Kampaň jsem začínal v době, kdy jsem měl pocit, že bych to ještě jako 42letý mohl fakt stíhat. Zpětně se to ukázalo jako velmi naivní.

Věděl jsi, co vydání takové knihy obnáší, když jsi spouštěl kampaň?

Nevěděl. Přitom z Wordu do PDF přes tiskárnu a na papír už jsem poslal opravdu hodně časopisů. SCORE, Applikace, FRAG, PlayStation Magazín. Ale jedna věc je pracovat v týmu a druhá na to být sám. Být sám sobě elévem i nadřízeným. Objem práce mě nakonec dost překvapil, ale měl jsem jasnou představu, co by tam všechno mělo být, tak už mi bylo líto to sekat v půlce.

Čekal jsi takový ohlas?

I když jsem v jádru sebevědomý, tak jeden samozřejmě trne, jak to celé dopadne. Věděl jsem, že mám potenciální čtenáře z různých směrů – hry, fotbal, knihy, komiksy či moje televizní pořady. I proto jsem to chtěl udělat větší, ať si své najde každý, a zároveň velkoryse. I proto jsem volil větší formát, pevnou vazbu, lepší papír a dost fotek, kdyby to někdo neučetl. Z tý knihy mám super pocit, když ji držím v ruce. To jsem samozřejmě dopředu moc neměl jak odhadnout. Ale cíl to byl!

Proč vyšla knížka až prakticky k tvým 44. narozeninám?

Z mnoha důvodů. Zaprvé to bylo větší sousto, než jsem čekal. Zadruhé jsme rozjeli hned po kampani Linku451. Sice se nám povedlo v těžké kovidové době vybrat 3 miliony pro nakladatele, ale byly to 2 měsíce intenzivní práce jenom kolem knih a na rovinu řeknu, že jsem pak žádnou knížku nechtěl chvíli vidět. Natož tu svoji.

Co bylo během její přípravy nejtěžší?

Asi můj osobní timemanagement😊 Jsem normálně dost rozlítaný a jak se ukázalo, tohle není projekt, co by člověk vyseděl po půlhodinkách. Kdybych to dělal znova a jakože to fakt nemám v plánu, tak bych si dal dedikovaný čas na psaní, klidně 2-3 hodiny denně, a vypnul celý svět kolem. Nebo odjel na 3 neděle a vyseděl to někde v horách offline. Ale i když se karanténa jeví jako skvělý čas na dopsání knihy, byl jsem doma zavřený i se třemi dcerami, co jim sem tam nefungovaly online přenosy atp. Ale primárně je to samozřejmě moje nedůslednost – člověk musí být upřímný… Hlavně k sobě!😊

Také jsi musel podepsat 800 knih. To je na začínajícího autora slušné číslo. Jaké to bylo?

Bylo to nakonec docela v pohodě. Ale musím doplnit: Bylo to nakonec docela v pohodě, díky skvělé pomoci dcer a úžasných lidí z Kosmasu v čele s panem Michkem. Společně jsme teprve vyladili systém, jak se z toho nezbláznit. Představa, že si 800 knih odvezu domu a tam to balím do bublinkových fólií, to by dopadlo pekelně. Za prvé by se pro holky stala z milého dobrodružství noční můra, za druhé si myslím, že by přišel moment, kdy bych po týdnu zmateného těkání cca 700 nezabalených knih rituálně zapálil a odjel meditovat do Tibetu😊

Která z historek v knize, a tedy který z tvých zážitků považuješ za nejšílenější vůbec?

Četl jsem mnoho autobiografií a musím říct, že to flow, kdy vše začíná dětstvím, mě hodně nebavilo. A to i u Johna Cleeseho, kterého jinak miluju. Proto jsem kombem shirtguy (mých 15 vteřin světové slávy) a Gangster party v Los Angeles nakonec začal. Je to divoký, ale dobrý rozjezd. 

Co bys popřál čtenářům a fanouškům ke svým 44. narozeninám?

Zdraví. To je trochu nuda, co? Teplo? To je aktuální, ale trochu trapný. Tak šťastnou ruku při výběru knih. Zkuste třeba tu mojí! Pokud vás SCORE, Game Page, Re-Play, Applikace, BLate Nght Show nebo Football Fanatic’s aspoň trochu bavily, bude se vám líbit!