30! 30! 30! Nakladatelství Argo slaví letos třicet let

Život každého nakladatelství prý začíná po třicítce. Je to tak, Argo je s vámi již celé tři dekády. Je to v první řadě vaše zásluha, protože kdyby vás nebavilo číst, co nás baví vydávat, už dávno bychom to vzdali.

Argo založila v roce 1991 parta mladých nadšenců. Někteří z nich mezitím drobně prošedivěli, ale elán jim nechybí ani po třiceti letech dobrodružné plavby na vodách literatury. Posádka Arga se zase tak moc neproměňuje, protože když už se někdo nalodí, má to na většinu zúčastněných účinek podobně okouzlující jako cestování na původní lodi Argo – název byl tehdy zvolen více než dobře (dodejme, že jedním z důvodů tehdy byla i praktická skutečnost, že začíná na A, takže bude vždy pěkně nahoře).

Za těch třicet let jsme stihli vydat více než 4500 publikací a celkem jste si od nás pořídili celé miliony výtisků knih (z toho třeba od Paula Coelha celý milion a padesát tisíc navrch) – kolik přesně jich bylo, by se dalo dopočítat jen těžko. Argo za dobu svojí existence získalo také celou řadu ocenění v nejrůznějších anketách a soutěžích, naše knihy pravidelně bodují v Magnesii Liteře (včetně těch čtenářských jsme jich získali 18 (+ 1 získal Jan Novák za Zatím dobrý ještě u předchozího vydavatele), Zlaté stuze, anketě Nejkrásnější kniha roku a mnoha dalších. Dokonce dvakrát jsme získali i mezinárodní ocenění Nejkrásnější kniha světa!

Přiznáváme, že jsme hrdí i na naši dramaturgii, z posledních pěti Nobelových cen za literaturu mířily tři k autorům, které jsme vydali, což svědčí o erudici našich redaktorů. Ostatně nobelistů v naší „stáji“ naleznete pěknou řádku.

A pak jsou tu ještě zážitky, kterých se za třicet let nasbíralo nepřeberné množství. Kolik nás stihlo navštívit spisovatelů, kolik jsme jich potkali v zahraničí, kolik z nich bylo úžasných a kolik úžasně excentrických, to se snad ani nedá vypovědět. Stejně jako nelze vyčíslit počet skvělých lidí nejrůznějších oborů, se kterými Argo za svou existenci mělo šanci spolupracovat. Překladatelé, redaktoři, korektoři, sazeči, výtvarníci, ilustrátoři, knižní grafici, tiskaři, knihaři a knihkupci (a ti všichni obojího pohlaví!)… a spousta dalších profesí, které s knihami na první pohled zdánlivě nesouvisí. Všem tady chceme a musíme poděkovat. I když je nás teď totiž na palubě něco kolem třiceti, naše velké dobrodružství s námi více či méně žily další tisíce lidí, jež jsme během plavby potkali.

Takže díky, díky všem, s nimiž už se z nějakých důvodů nevídáme, i těm, se kterými právě spolupracujeme. Bez vás by to také nešlo. Současně se těšíme na ty, které potkáme v dalších dekádách, o nichž zatím víme pouze to, že budou možná ještě dobrodružnější než léta předchozí. Loď je ale bytelně postavená a zvládne ještě mnohé peřeje i bouře. A po celou dobu bude vydávat další skvělé knihy. To vám můžeme slíbit.

Narozeninový ediční plán najdete ZDE:.

A abychom nezapomněli, máme tu prvního gratulanta, kterého si obzvlášť vážíme!