26 + 1 tip na knižní dárky

Protože pracuju v nakladatelství, které za rok vydá… hodně knih, protože jsem mezi knihami profesně už asi čtvrt století (to zní hrozně, ale mně se to líbí) a protože přece jakožto redaktorka „furt něco čtu“, chtějí po mně pravidelně v adventní čas moji přátelé a známí tip na knižní dárky. Už jsem vzdala vysvětlování, že sice ano, „furt něco čtu“, ale většinou jen to, co zrovna rediguji, případně vybírám k vydání, a to je vážně jen zlomečíček toho, co vychází v Argu, natožpak u dalších nakladatelů. Už se nenamáhám namítat, že i já se na knižní tipy vyptávám svých kolegů (kteří jsou na tom ovšem dost podobně).

Ale letos jeden tip mám! Vlastně celou knihu tipů – jmenuje se Na shledanou v Paříži, její autorkou je novinářka Irena Jirků a dala jí výmluvný podtitul 26 rozhovorů (nejen) o francouzské literatuře. Voilà!

Irena své velice zdařilé rozhovory s velmi zajímavými lidmi pravidelně uveřejňuje třeba na stránkách magazínu Hospodářských novin Ego!, odtud i z jiných periodik pocházejí i rozhovory se spisovateli v této knize. Irena je dáma vzdělaná, uvážlivá, empatická a pohotová, její interview mají jiskru, vtip i hloubku. A protože na setkání se svými protějšky chodí dokonale připravená a navíc ty knížky, o nichž s autory vede řeč, četla (fakticky!), jako inspirace na vánoční dárky poslouží báječně. Jak je patrné z podtitulu, není to jen o těch knihách, ale tím líp, nakouknutí do života toho nebo tamtoho autora nakonec o jeho knížce někdy prozradí víc. A budí to zvědavost.

Hlavně se proboha neděste toho, že jde o Francouze! Kde se vzala ta představa, že jsou to nezáživní inťoši? Jsou báječní, píší romány i detektivky i o historii, píší pro děti, kreslí komiksy, jsou vtipní i zarputilí i romantičtí i sarkastičtí, a kromě toho vlastně ani nejsou všichni Francouzi, jen prostě francouzsky píší a ve Francii jejich knihy vycházejí. Posuďte sami, jak pestrý je to pot-au-feu: Francie, Maroko, Irán, Kongo, Venezuela, Tunis, Alžírsko – a Česko.

Takže když to shrnu, nabízím 26 rychlých tipů na dárky v jedné knize. Anebo vlastně 27 – také Na shledanou v Paříži je skvělý dárek pro milce literatury a jejího zákulisí. Ať si už vybere sám, co bude číst dál.