Magnesia Litera zná svoje vítěze. Blahopřejeme!

Mít pět nominací za jediné nakladatelství v tak prestižní anketě, jako je Magnesia Litera, je samo o sobě úspěchem, kterého si váží celé Argo. Zvítězit v ní je pro nás pak potvrzením, že knihy, které pro vás připravujeme, opravdu stojí za to. A získat hned tři ocenění? To je splněný nakladatelský sen!

Pochopitelně nás mrzí, že Literu za prózu mohla vyhrát pouze jedna kniha, protože skvělé texty vyšly i Tereze Semotamové a Jiřímu Kamenovi. Teorie podivnosti však zaujala porotu nejvíce. Přiznáváme, že Pavla Horáková byla naší horkou favoritkou už podle neutuchajícího zájmu médií – o jejím románovém debutu se zaslouženě psalo snad všude.

Velkou radost máme z Litery za překlad pro skvělou překladatelku Jarku Vrbovou. Z norštiny přeložila krásnou Knihu o moři aneb umění lovit ve čtyřech ročních obdobích na otevřeném moři z gumového člunu žraloka grónského, jejímž hlavním poselstvím je fakt, že moře se bez nás obejde, ale my bez něj nikoli.

Trochu překvapením bylo ocenění pro Jakuba Szántó a jeho knihu Za oponou války. Jistě, doufali jsme, že získá Literu za publicistiku a neproměnění nás mrzelo, ale Kosmas cena čtenářů je více než slušná kompenzace, protože cenu Jakubovi neudělila porota, ale vy sami.

Všem třem oceněným gratulujeme a slibujeme, že se vás budeme snažit zásobovat kvalitními knihami i v následujících letech.