Neohrožené ženy jsou pokřtěny

V pondělí jsme v Kavárně co hledá jméno pokřtili komiks Odvážné ženy, a to za účasti norské autorky Marty Breenové, která se postarala o textovou část. Podtitul Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství dává více než tušit, o čem komiks bude.

Práva na Neohrožené ženy byla prodána do 22 zemí a Marta je postupně objíždí a pomáhá knihu zpropagovat. Najdete v ní celou řadu zajímavých informací o postavení žen v minulosti a o jejich snahách situaci změnit k lepšímu. Zvolená forma pomáhá k přístupnosti tématu širší škále publika – nakladatelé se dokonce nemohou shodnout, zda jde o titul spíše po děti, nebo pro dospělé. Nejbizarnější je jeho vydání asi v Rusku, kde je kvůli kapitole o homosexualitě žen prodejný až od osmnácti let.

Během diskuse se nemluvilo pouze o knize, ale také o vnímání feminismu u nás a v severských zemích. Marta Breenová zdůraznila, že nepohodlně se ve své roli necítí pouze ženy, ale stále častěji se poukazuje na nespokojenost mužů, kteří nejsou s to naplnit očekávání, která jsou na ně kladena.

Komiks je ale zejména o ženách posledních několika století a o tom, že i když se jejich postavení výrazně zlepšilo, stále existuje celá řada míst na zemi, kde se toho zase až tak moc nezměnilo.  Rozhodně jde o titul, který můžeme bez obav doporučit čtenářům a čtenářkám od 9 do 99 let.

Marta Breenová v Praze