Jak jsme pomáhali Petrovi Niklovi připravit knížku

Malovat a laserem vypalovat Slunce

Vydali jsme novou knihu Petra Nikla MALOVAT SLUNCE. Má mimořádnou grafickou úpravu. Ve hřbetu je vyříznuté kolečko. Hádejte proč! No ovšem, je to ono slunce, hlavní hrdina knihy. Jenže vyříznout takto velký kruh do hřbetu, který drží stránky knihy pohromadě, byl knihtiskařský oříšek. Nakonec tuto práci obstaral laser.

To by ale nebyl hračička Petr Nikl, aby nedostal další nápad: Je přece škoda vyříznutá kolečka bez užitku vyhodit do odpadu. Co kdyby se na ně vytiskl sluneční minipříběh, takže čtenář dostane vlastně dvě knihy naráz? Na ruční práci je zaděláno.

A tak argonauté už dvakrát dobrovolně brigádničili v krásné tiskárně Indigo na Smíchově: Manuálně jsme dokončili knihu tak, aby vše bylo, jak Petr Nikl zamýšlel. Laserem vyříznutý kruh ve hřbetu knihy jsme očistili zubním kartáčkem, vydrhli hadříkem a pak obě části, kruh a zbytek knihy, zase vložili do sebe a na to celé nasunuli nebesky modrou pásku. Celé dvě směny jsme si takto hráli. „Dvojkniha“ stojí opravdu za to. Za mě je to jasný kandidát na přihlášku do soutěže Nejkrásnější české knihy. Až se vám Malovat slunce dostane do ruky, vzpomeňte si, kolik ruční práce je za touto minimalistickou grafickou a polygrafickou úpravou.