Temný obraz
Není k dispozici / Not available

Temný obraz

rok vydání – 2005

Jeden z nejúspěšnějších románů kultovního autora sci-fi. Tentokrát se odehrává v Kalifornii blízké budoucnosti, kde narkomany zabíjí nová, naprosto návyková droga. Antihrdina Bob Arctor, jinak rovněž protidrogový agent Fred, otevírá svůj dům narkomanům a prožívá s nimi vše, co s sebou tato látka přináší. Drogová scéna se ale radikálně změnila a drogy, policie, svět ani smrt už nejsou jako dřív. Ovlivňování vnitřní i vnější skutečnosti drogou je Dickovo věčné téma, ale nikdy nevycházel tolik z vlastní zkušenosti jako v této knize. Na rozdíl od svých ostatních děl tu autor díky zakotvení ve skutečnosti často využívá černého humoru a absurdní grotesky, což z románu dělá nejzábavnější vážnou knihu o drogách.

  • kniha
Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788072036806
ISBN 80--72-03-6-80--7
Počet stran 272
Jazyk česky
Vazba brožovaná
Produkt kniha
Rozměry 11,5cm x 18cm
Vydání 2005 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (3x)

Názory
čtenářů

Lyriq
25. 12. 2016

Tohle není jen další kniha o drogách…...

(...) Jedna z nejúžasnějších knih, co jsem kdy četl. Při prvním čtení jsem u posledních stránek měl husinu a v žaludku kámen, který tam zůstal ještě dost dlouho. Mrazivý a strhující příběh, u kterého se i zasmějete, ale co je hlavní, po přečtení doslovu už na něj nezapomenete.

muchtarka
5. 8. 2012

…...

(...) Úžasná kniha realistického sci-fi, která vás pohltí od první stránky. Samozřejmě spíš určena pro lidi, kteří se rádi zabývají řekněme psychoanalýzou a osobností člověka vůbec (zvláště pak těch, co se vymykají jakýmsi dnešním "normám"). Velice zajímavé čtení, které mě občas vsáklo do děje natolik, že jsem si sama připadala sjetá a pochybovala o vlastní labilitě :D Rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi realisticky postavené sci-fi nebo téma drog.

Jojco, nehodnoceno
31. 8. 2009

Je to sila...

(...) Super sci fi. Je to vôbec prvé schi fi ktoré som kedy čítal lebo k sci fi literatúre som sa dostal vlastne až teraz. Žiadne vesmírne koráby ani hviezdne brány či svetelné meče no napriek tomu je to kvalita.

K.R., nehodnoceno
25. 3. 2007

!...

(...) To je právě ono. Přijde mi opravdu klamný říkat, až si něco načtete. O to nejde, o to prostě nejde. Nikdy si nic nenačteš ani nezjistíš. Dá se sedět nad Matrixem a hledat každý slůvko. A vždycky něco najdeš. Protože každý slovo má svůj výnam, ale když se nepoužívá správně, tak je to dost velkej průšvih. A je tvrdý říkat to správně. Život je nefér a nikdy neříká pravdu.

Luboš, Nesuchyně nehodnoceno
4. 6. 2006

Dick není jenom legrace…...

(...) Tento román je jednoznačně skvělý. A to už na první přečtení, ačkoliv spoustu okolností si dá čtenář dohromady až po dlouhém uvažování nebo dalším a dalším čtení, které skutečně nenudí...Od P.K.Dicka jsem četl k čemu jsem přišel a myslím, že na tomhle románu si nechal zvlášť záležet...hlavní roli nehraje nápad, ale děj a samozřejmě dialogy. Hodně se mi líbilo Pět stigmat Palmera Eldritche, ale tohle ještě víc...

Miloň Šafařík-Skalský, Olomouc nehodnoceno
14. 2. 2006

Ona to není taková legrace...

(...) Ne ne ne. Když si Temný obraz přečtete podruhé, potřetí (jde to, nenudí), začnou vám docházet souvislosti. Podíváte se třeba na tu pasáž z Epištol, na niž Dick odkazuje, na Fausta a na Siegfrieda, na Rilka. Zamyslíte se nad levou rukavicí na pravé ruce. Najdete si něco o holografickém vesmíru. O gnosticích a o kvantové nelokálnosti. Prostě si něco načtete. Třeba se kouknete na 3. díl Matrixu. A najednou vidíte... Ne, není to knížka o drogách. A nad tím, co při prvním přečtení nedává smysl, je dobře se zamyslet. Poradím klíč: proč se feťačka Connie mění v Donnu Hawthornovou ve skutečnosti i na pásku? Co bylo dřív? Když na to přijdete, máte skoro vyhráno. Jakmile odhalíte tuhle rovinu, odpustíte prvnímu plánu i melodramatický konec. A pak můžete zkusit Valis.

misstake, nehodnoceno
3. 2. 2006

jeden z vrcholů...

(...) Tak Temný obraz je jeden z nejlepších románů, co Dick napsal. Myslím, že je vhodný i pro ty, co Dicka ani sci-fi nemusí. Je to klasicky psycho a je to zábava od první stránky, v podstatě od první věty - 'Jeden chlápek celý den stál a vytřepával si z hlavy breberky.'

koffein,
7. 11. 2005

bomba...

(...) no, já mám Dicka hodně rád ... ale tohle je, podle mého názoru, zatím nejlepší, co jsem od něj četl (nečetl jsem teda vše, co vyšlo česky) ...

misa, nehodnoceno
24. 8. 2005

dick umí…...

(...) Doporučuji vřele všem, kdo si chtějí začít s Dickem a neví kterou knihou. Místy k popukání, místy k nevěřícnému vrtění hlavou, místy vážné až běda, nacpané novými nápady, i siutacemi,které už jsme možná zažili, ale hlavně skvěle napsané. Něco k čemu se budete vracet.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné