Sto devětadevadesát schodů

rok vydání – 2019
Doporučená cena je 248 Kč

Dvě novely autora světového bestselleru Kvítek karmínový a bílý.

Co udělá člověk sužovaný hrůznými nočními můrami? Siân se rozhodne, že musí na čerstvý vzduch, a tak se nechá zaměstnat na archeologických vykopávkách ve whitbyském opatství. Tam také narazí na záhadný zločin z dávné minulosti, na muže s velkýma rukama, křehký rukopis v láhvi a fešáckého psa jménem Hadrián. Faberova oslňující novela nás vezme po sto devětadevadesáti schodech ve Whitby, které spojují 21. století s troskami minulosti. Je to thriller, romance, historický/duchařský román, nebo snad meditace nad povahou upřímnosti? Od každého trochu. Tak jako Utažení šroubu od Henryho Jamese ten elegantní prozaický útvar mistrovsky využívá dvojznačnosti, funguje na mnoha úrovních a je podnětný, osobitý a působivý, jak už je u Fabera zvykem.

*** Kvintet Courage, patrně sedmé nejproslulejší seriózní vokální těleso na světě, dostane dva týdny na to, aby v belgické vilce nacvičilo obludně komplikovanou skladbu Partitum mutante. Dá se ale vůbec zazpívat? Je podstatné, že její autor je maniak proslulý zejména tím, že na milánském letišti u výdeje zavazadel napadl svou manželku lodičkou s jehlovým podpatkem? Dokáže kvintet zvládnout sexuální tenze mezi svými členy a značné povahové rozdíly mezi jednotlivými interprety? A co ten nelidský hlas, který se ozývá z lesa v noci? Esoterický svět avantgardní klasické hudby je poněkud nepravděpodobný rámec pro vzácně silný příběh – jeden z nejdojemnějších, jaké kdy Michel Faber napsal.

„Kniha se pouští do těch nejpodivuhodnějších míst a činí je skutečnými.“ - Scotsman„Spojením historického thrilleru, gotické romance a duchařského příběhu autor s jedinečným pohledem na svět dokazuje svůj talent.“- Sunday Herald

„Spojením historického thrilleru, gotické romance a duchařského příběhu autor s jedinečným pohledem na svět dokazuje svůj talent.“- Sunday Herald

Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788025729793
ISBN 978-80-257-2979-3
Počet stran 200
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 15,5cm x 21,5cm
Vydání 2019 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Recenze v médiích

magazin.aktualne.cz

Markéta Musilová: Má tajemství i neuspořádanou minulost. Hrdinka Faberovy prózy ale není jako z Kvítku

(...) Jmenujete se Siân. Je vám 34 a jste archeoložka a restaurátorka. Žijete sama. Každý den stoupáte po 199 schodech na hřbitov prastarého opatství, kde se pokoušíte přivést k životu dávno zapomenutý svět. „Ale proč musí být záchrana čehokoli z dávné minulosti jen vytěžením maxima z minima? Proč nemůže z dávnověku vyskočit něco zcela čerstvé a nedotčené?“ ptáte se.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné