Příběh služebnice

rok vydání – 2017
Doporučená cena je 348 Kč

Proslulý román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti Spojených států amerických, které se z demokratických výšin propadly do všeobjímajících hrůz totalitního režimu. V okovech nemilosrdného klerofašistického režimu se z každého, kdo se proti němu jakkoli prohřeší, stává otrok. Z plodných žen pak ještě něco mnohem horšího – služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají…

Kniha byla odměněna Cenou Arthura C. Clarka pro nejlepší román roku a následně se stala předlohou pro filmové a aktuálně také pro úspěšné seriálové zpracování.

Bibliografické údaje

EAN 9788025722985
ISBN 978-80-257-2298-5
Počet stran 348
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 15,3cm x 21,2cm
Vydání 2017 (2. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

3 (2x)

Názory
čtenářů

luhlirova
7. 4. 2018

Pro mě zklamání. Pro čtenáře z postkomunistické …...

(...) Pro mě zklamání. Pro čtenáře z postkomunistické země, který ještě nezapomněl, jaké to za komunismu bylo, nepřináší kniha vlastně nic nového. Tím nijak nezlehčuji míru nesvobody, kterou jsme zažívali, jen chci říct, že jiný dopad bude mít kniha na čtenáře, proto kterého je totalita jen heslo ze slovníku, a na člověka, který ji v nějaké formě zažil na vlastní kůži. První polovina knihy, která příběh redukuje vlastně jen na popis rozmnožovacího programu státu, mi připadala sice svým námětem zajímavá, ale hodně rozvleklá. Zdaleka nejlepší na celé knize byly střípky děje odehrávajícího se kdysi v nedávné minulosti, které (bohužel jen) naznačují, co že to vlastně přivedlo USA na cestu k diktatuře.

Zdeňka Adlerová
1. 3. 2018

„Nechtěla jsem do knihy vkládat nic, s čím už …...

(...) "Nechtěla jsem do knihy vkládat nic, s čím už lidstvo v historii nemělo zkušenost. Proto jsem děj zasadila do teokracie, která se odvolává na náboženství. Když pak kniha vyšla, čtenáři v některých zemích si říkali, že se u nich nic takového nemůže stát. V současných Spojených státech už ale chápou, že až na povinné stejnokroje, které plodné ženy nosí, knížka poukazuje na věci, které jsou klidně možné," upozornila sedmasedmdesátiletá autorka. Naráží například na omezení práva na interrupci, které v Americe přerostlo ve skutečnou hrozbu.

Knihu jsem si přečetla na popud své dcery: "V Anglii je to teď televizní hit, to si musíš přečíst!". Není to má první dystopie, takže jsem neodmítla. Mé pocity jsou smíšené. Na jedné straně velmi silné téma, se silnou ženou, odhodlanou bojovat s nepřízní osudu, s barvitým popisem struktury dystopické společnosti. Na straně druhé poněkud rozvláčný děj. Přiznám se, že na retrospektivní stránky jsem použila mnou zatracované "rychločtení".

Můj dojem vylepšily "Historické poznámky", poslední kapitola, napsaná s odstupem 150 let, ve které je na čtrnácti stránkách v podstatě celý obsah předchozích tří set stránek a navíc to nejpodstatnější a pro naši současnou společnost nejdůležitější: PROČ! Až na konci si čtenář/ka uvědomí, že příčiny vzniku popisované dystopické společnosti dnes vidíme na každém kroku.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné