Podivný případ se psem

rok vydání – 2014
Doporučená cena je 149 Kč

Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele, a mimovolně vyřeší zdánlivě neřešitelnou krizi manželství svých rodičů.
Detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny. Je zajímavé, jak nesmírně úspěšný je Podivný případ se psem ve Velké Británii. Ačkoli byl původně zamýšlen jako kniha o světě dětí a pro děti byl také určen, získal prestižní Whitbreadovu cenu a prodej dosahuje statisíců výtisků. Možná nastal čas přestat dělat rozdíl mezi dětskou literaturou a literaturou pro dospělé. Je vcelku pravděpodobné, že Haddonova kniha zůstane stejně výjimečná a osamělá jako její vypravěč, ostatně autisté jsou jedni z nejuzavřenějších a nejkonzervativnějších lidí na světě. Je ale jasné, že před sebou máme jednu z nejoriginálnějších knih, které v poslední době v České republice vyšly, nadto díky překladatelce Kateřině Novotné a nakladatelství Argo pořízenou v rekordně krátké době po prvním vydání ve Velké Británii. Richard Olehla, vyšlo též v Literárních novinách č. 22/2004

Bibliografické údaje

EAN 9788025712276
Počet stran 176
Jazyk česky
Produkt kniha
Vydání 2014 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

4,5 (3x)

Názory
čtenářů

Eliška, Beroun
3. 5. 2016

Hóóódně dobrá kniha :-)...

(...) Předně... Podivný případ se psem jsem nejdřív shlédla jako divadelní hru a musím říct, že se mi to velice, velice líbilo, zejména herecký výkon herce, který hrál Christophera (což je hlavní hrdina knihy) byl famózní... Knihu jsem začala číst hned druhý den (a dočetla za tři dny, a to jsem jí četla zejména v dopravních prostředcích) a musím říct, že díku tomu, že jsem nejdřív viděla tu divadelní hru, tak si myslím, že ta kniha dostala úplně jiný rozměr (myslím si, že kdybych to nejdřív četla a pak teprve viděla v divadle, tak by to byla škoda, ale to pochopí jen ten, který tu divadelní hru viděl... Ale to je jen můj osobní názor). Nu, a ta kniha???? Je prostě skvělá :) Místy jsem se při čtení smála, místy jsem neměla daleko k pláči... Resumé: knihu mohu vřele doporučit.

luhlirova
25. 12. 2014

Laskavý pohled na svět...

(...) Milá kniha. Není nadto podívat se na svět očima malého kluka, kterému možná z pohledu "zdravého" člověka osud moc nepřál, když mu dal do vínku mentální onemocnění, leč který přesto umí ve všem nalézat řád a na vše si udělat názor.

Veselá Jana
6. 3. 2013

Super kniha!...

(...) Knížka se mi velmi líbila. Je to kniha, kterou doslova hltáte, ale zároveň si z ní něco odnesete, není to jen pouhá zábava.Koupila jsem jí na základě recenze v novinách a od té doby kupuji veškeré knihy Marka Haddona. Už se těším na knihu Červený dům, která má vyjít koncem května letošního roku a moje kamarádka rovněž, neboť i ona se stala fanynkou tohoto skvělého spisovatele a já mám tím pádem vyřešeno co jí dát k narozeninám :-D

h, Praha nehodnoceno
20. 7. 2007

skvělé !!!...

(...) Výborný přiběh, stihla jsem to přečíst za jeden večer

vaneklu@seznam.cz, Sokolov nehodnoceno
27. 11. 2006

lepši než Rainman...

(...) Vynikající, až neuvěřitelně vcítivá sonda do duše autistického hocha, která umožní čtenáři jiný náhled na svět a možná přivede znovu i k úvaze, že mezi duševní poruchou a normálností je množství styčných bodů. Film Rainman s Dustinem Hoffmanem a Tomem Cruisem byl kdysi trhák, tohle je možná méně efektní, ale hlubší. Nádherně se to čte. Matematické hříčky navíc pobaví čtenáře se sklonem k řešení hlavolamů, ale pro ty ostatní to není podstatné.

Alena Kašpárková, Brno nehodnoceno
19. 9. 2005

Podivný případ...

(...) Již dlouho jsem nečetla tak originální a neobvykle krásnou knihu.Četla jsem ji v originále a pátrala jsem, byla-li přeložena do češtiny, abych ji doporučila svým přátelům. Na vašich stránkách jsem zjistila, že si ji mohou 'užít' již i čeští čtenáři. Vřele doporučuji, přečtete ji jedním dechem a dozvíte se o křehkosti a zranitelnosti lidí, kteří jsou nadměrně inteligentní a přesto se bez pomoci jiných nemohou obejít. Je to legračně smutná kniha.

Anonym nehodnoceno
11. 3. 2005

Nejde o detektivku!...

(...) Asi jsem si trochu naběhl, ale podle všech popisů jsem nabyl dojmu, že jde o detektivní příběh, kde se detektivem stane outistický chlapec. Ač nejsem velkým příznivcem detektivek, toto mě zaujalo. Příběh sice začíná 'kriminální zápletkou', ale to je tak všechno, co má společného s detektivkou. Jde 'pouze' o zajímavý pohled do zkoušené duše outisty. Předpokládal jsem, že chlapec využije své zvláštní schopnosti k vyřešení nějaké zapeklité záhady, ale to jsem byl vedle. Hoch má dost problémů sám se sebou a s okolním světem.

Anonym nehodnoceno
26. 12. 2004

:-)...

(...) Velmi dobrá kniha,přečetl jsem ji za jeden den, i když čtení nepatří mezi mé hobby. Naposledy sem totiž přečetl Honzíkovu cestu...

Anonym nehodnoceno
1. 11. 2004

krása...

(...) Super, zkusila jsem to a nebyla jsem zklamaná. Přečteno jedním dechem. Moc zajímavě napsané.

no.stress, praha nehodnoceno
8. 9. 2004

skvělé...

(...) skvělé, dokonalé, zároveň smutné i veselé, no prostě příjemné čtení

VestitaDiLuce@yahoo.com, nehodnoceno
12. 8. 2004

Překrásné!!...

(...) Christopher je vlastne docela normalni (anebo mam problem...). Ted vazne - ve spouste autistickych malickosti se najde i 'zdravy' clovek. Mila, vtipna knizka, ackoliv Christopher vtipum nerozumi 'a proto v tehle knizce zadne vtipy nejsou'.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné