Nepříjemná pravda
Není k dispozici / Not available

Nepříjemná pravda

Naše planeta v ohrožení – globální oteplování a co s ním můžeme udělat

rok vydání – 2007

Málokterá kniha s tematikou životního prostředí se stane bestsellerem. Bývalý americký viceprezident Al Gore to však dokázal, a dokonce podruhé. Po Zemi na misce vah z r. 1992, mimořádně kvalifikované a ucelené analýze celosvětové ekologické krize, vydal v roce 2006 další pozoruhodné dílo – Nepříjemnou pravdu. Na bohatém materiálu zde dokládá, že globální oteplování skutečně probíhá. Fakta ilustruje pečlivě vybranými fotografiemi, názornými grafy, četnými mapami i jedinečnými osobními zkušenostmi. Svou knihu překládá jako výzvu ke změně přístupu k naší vlastní planetě.
Na základě knihy vznikl také úspěšný stejnojmenný dokumentární film, který získal Oskara za nejlepší dokument.

  • kniha
Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788072038688
ISBN 978-80-7203-868-8
Počet stran 329
Jazyk česky
Vazba brožovaná
Produkt kniha
Rozměry 18cm x 21cm
Vydání 2007 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

3 (2x)

Názory
čtenářů

Richard III.,
16. 9. 2008

Je autor hlupák nebo podvodník?...

(...) Když opravdu věří, že lidi v rozhodující míře způsobují oteplování, že oteplování bude (nejen) pro lidi katastrofou a že lidi neuvěřitelně drahým a drastickým omezením rozvoje lidské společnosti dokáží teplotu Země zase snížit, pak je autor nesporně hlupák. Když tomu nevěří a jen lidi straší, pak je nejspíš podvodník, kterému jde o to, aby jeho vlastní firmy zaměřené na zisk z nedomyšlených, drahých a téměř neúčinných 'protioteplovacích' aktivit co nejvíc vydělaly. Všechny předpovědi katastrof skončily katastrofou těch předpovědí. Přesto se znovu a znovu najde dost slepě věřících.

Martin, Praha nehodnoceno
11. 9. 2008

No...

(...) Pro ddf, Brno: Jasně, tání ledovce na Kilimandžáru je totiž způsobeno ochlazováním, že? Jinak, sdílím názor pana Slavíčka z Brna.

Leela, Lešná
7. 3. 2008

Vůbec ne špatná myšlenka...

(...) Kniha Ala Gorea možná nepřesvědčí zaryté odpůrce globálního oteplování,ale snad by je mohla donutit chovat se k přírodě jako takové šetrněji a umírněněji...

ddf, Brno nehodnoceno
27. 6. 2007

Zelená propagadna...

(...) Doporucuji si precist od Crichtona : Rise strachu. Crichton ma ve sve knize peknou resersi odkazu na danou problematiku. Zeleni by se meli zabyvat necim jinym smysluplnejsim, nez oteplenim o 0,2°C napr. kaceni pralesu nebo ochranou ohrozenych zvirat. Gore si ohriva svou vlastni polivcicku (ma z toho taky zisky, viz jeho firma). Tohle je jen nepodlozena propaganda, jak kniha tak i dokument. Staci si najit napr. odkazy tykajici se Kilimadzara. Tani ledovce na Kilimandzaru neni zpusobeno oteplovanim.

Jan Ohnmacht, student gymnázia, Albrechtice nehodnoceno
3. 6. 2007

Nikdo tady nemluvil o zelené planetě...

(...) Tato kniha mě velmi zaujala a byla prvním impulsem, který mě donutil se touto problematikou zajímat, řekl bych, že toto je nejlepší kniha i film o tomto problému, protože jsou velice přesvědčivé a Al Gore je skvělý řečník a JEHO ARGUMENTY JSOU PRAVDIVÉ. A toto prohlašuji a nepovažuji se za hloupého ani lehce zmanipulovatelného!!! Toto co tady napsal pan Motl bych rád okomentoval a vyvrátil některé z jeho argumentů, protože toto může napsat jen příznivce červené planety, který si tento problém neuvědomuje. Zároveň přirovnávat tuto knihu k Mein Kampf je úplně neyslitelné, protože to je jeden ze symbolů nacismu v evropě, pane Motle, ani si neuvědomujete jak jste poplival památku lidí, kteří kvůli tomu aby svrhli tento režim položili život!!! Ale zpátky ke knize, Pan Gore se ve svém díle odkazuje na vědecké práce VELICE ČASTO a není jako Philip Kooney, aby si dovolil tyto práce upravit jak pan Motl také naznačil. Dále vůbec zde není překroucen vztah mezi oxidem uhličitým a teplotou. Tento vztah je vzájemný takže váš argument, že příčinnou byla teplota, je nesmysl jelikož teď jsou příčinou, a to i podle zprávy OSN, na kterou také upozorňujete skleníkové plyny. A nakonec k tomu růstu hladin moří... v té zprávě OSN, o které mluvíte je předpovídaný růst hladiny moře o 1 metr, takže by jste měl pravdu, jenže také je tam varování, že globální oteplování může vést k nezvratným změnám na světových ledovcích (rozpuštění), což by znamelo mnohokrát vyšší růst, který také prezentoval pan Gore. Myslím, že většina připomínek pana Motla je vyvrácena, takže už bych chtěl jen tuto knihu i film doporučit všem lidem a připomenout, že naše planeta nemusí být zelená stačí, když zachráníme alespoň tu modrou.

zuzka-d68, zuzka-d68 nehodnoceno
2. 6. 2007

hmm...

(...) ...každej, kdo píše o ekologii, musí představit nějakou vizi, at už je jakákoliv. Nevětším nepřítelem ekologie a snahy o jakékoliv zlepšení, jsou pracovní místa....na to zabere každej, at je nápad dobrej nebo špatnej, at je vize pravdivá nebo lživá...takže...jak z toho ven???

Tomáš Slavíček, Brno nehodnoceno
24. 5. 2007

Pochybuje snad někdo o lidech?...

(...) Musím reagovat. Nevím jestlí pán nebo paní trpí utkvělou představou,že skleníkový efekt je výmysl, že oteplování je normální přirozený jev nebo že v historii planety bylo několik takových výkyvů. Můžete polemizovat s největšími odborníky, můžete mít dokonce bohudík nebo bohužel svůj názor. Nemůžete ale pochybovat o tom, že skládka odpadů umístěná na poli u zdroje pitné vody je pro celý ekosystém nebezpečná a destruující pro životní prostředí. Emise, co vypouští tepelné elektrárny, továrny, chemičky atd,atd že to je naprosto v souladu s přírodou? Ropné tankery, znečištění.To všechno jen proto,aby člověk mohl vůbec v dnešním světě exïstovat. Jen pro to,aby jste si mohl posvítit 40 žárovkama, mohl mít nákup ve 20 taškách, mohl tohle...všechno kvůli lidské pohodlnosti. Svoboda je díky některým lidem tlačena do hlav takovým způsobem,že zapomínají kdo jsme a kde vlastně žijeme. Copak je Vám jedno,když někdo háže odpadky v lese? Vypouští olej,toxikálie do vody? To by jste musel být pěkný sobec. S panem Gorem naprosto souhlasím. Ono totiž za 5 minut dvanáct je vážení. Podle vašeho názoru: Kdy je doba na hysterii? Nebudte jak Chamberlain za 2 světové války co podcenil Němce!!! Pan Gore v knize popisuje laicky a přístupně všechno kolem globálního oteplování.Je to přiblížení se co nejširší veřenosti.Má to vzbudit aspoň trochu ekologické myšlení. Kniha i film mě naprosto oslovila. Nadchla mě představa, že každý z nás může změnit svoje jednání za minimální cenu.A přesvědčila mě o tom, že když každý přinese něco do mlýna...budem se mít dobře.

crazy sorrow, ZUŠ nehodnoceno
24. 5. 2007

Nesvítí někde zbytečně?...

(...) Takovýto nápis vyvedený z obřích žárovek mi připomíná postoj Ala Gorea. Jistěže je záslužné upozorňovat na neoddiskutovatelně námi zaviněné problémy, ale je k tomu potřeba přistoupit bez hysterie, s ověřenými fakty, a zamyslet se nad tím, že oblétávat svět v soukromých tryskáčích (které atmosféru nepředstavitelně ničí), doprovázen houfy 'selebrit' v dalších tryskáčích a povídat o tom, jak ničíme planetu, připadá normálnímu člověku jako oxymoron.

Luboš Motl, Plzeň nehodnoceno
23. 5. 2007

Mentálně nezdravý prorok nového perverzního náboženství...

(...) Pan Gore nabízí hysteričtější a iracionálnější knihu o klimatu než všechny ostatní. Jeho prezentace připomíná svědectví věřících o tom, jak se převrátili na víru. Důležitou úlohu v jeho víře ohledně globálního oteplování hraje ba i dopravní nehoda jeho syna. Planetu Zemi zobrazuje z mnoha úhlů a vysvětluje, že ji považuje za svoje novorozené děťátko, které hodlá opatrovat. Racionální uvažování musí jít stranou: megalomanické plány mají navrch. Pokud se autor někdy odkáže na vědu, tak buď na vědecké práce, o kterých se ví, že byly chybné - například takzvaný hokejkový graf teplot - nebo dezinterpretuje práce serióznější. Kupříkladu zmiňuje korelaci mezi oxidem uhličitým a teplotou, ale jaksi nedokáže odhalit velmi dobře známý fakt, že teplota byla příčinou, zatímco koncentrace plynů byly důsledkem, a že dostupná data nenabízejí sebemenší experimentální důkaz skleníkového jevu. Většina kapitol je ale věnována plané hysterii, otázce, jak z toho všeho pan Gore může vytěžit, a otázce, jak se zbavit nepohodlných lidí, kteří by ho kdy chtěli zastavit. V tomto smyslu je kniha analogická knize Mein Kampf. Pan Gore předpovídá dvacetinásobný nárůst hladin moří než mezinárodní panel OSN - který už sám o sobě přehání. Také se dočteme hromadu vědecky naprosto nesmyslných hypotéz o vlivu globálního oteplování na lidské zdraví, množství hurikánů, nárůstu extrémních such a vlhkosti (mělo by dojít k pravému opaku). Kniha je psána tak, aby jí miliony lehce manipulovatelných, hloupých lidí lehce uvěřilo. Znám pár lidí, kterým bych tuto stupidní knihu vřele doporučil.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné