Nejhodnější chlapec

rok vydání – 2016
Doporučená cena je 278 Kč

Padesátník Todd Aaron je těžký autista, žijící od dětství ve specializovaném sanatoriu. V klidu si znovu a znovu pročítá encyklopedii a je nejraději, když se nic neděje. Když však do sanatoria přibudou noví lidé – nevlídný člen personálu a pacient s poškozeným mozkem –, poklidné vegetování vezme za své, a co je ještě horší: jednooká pacientka Martine mu dělá milostné návrhy a přesvědčuje ho, aby přestal brát léky, protože právě ty mu blbnou hlavu. Tlak těchto okolností citlivý Todd nevydrží a ze sanatoria uprchne, aby nalezl svého mladšího bratra a spolu s ním dávno ztracené dětství. Příběh psaný v první osobě dává čtenáři nahlédnout do přecitlivělé duše člověka vyděšeného světem, ale většinou je to čtení plné paradoxních a vtipných úvah a postřehů.

Eli Gottlieb je americký autor střední generace. Narodil se v New Yorku a vyrůstal v New Jersey, studia literatury absolvoval na Hampshire College v Amherstu ve státě Massachusetts. Píše články pro různé časopisy a jeden čas vyučoval americkou literaturu na padovské univerzitě. Jeho druhý román Now You See Him byl britským listem Independent nazván „knihou roku“. Nejhodnější chlapec je jeho čtvrtý a zatím poslední román.

Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788025718582
ISBN 978-80-2571-858-2
Počet stran 220
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 15,2cm x 21,7cm
Vydání 2016 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (1x)

Názory
čtenářů

Tomáš Králíček
9. 9. 2016

Proč těžký autista utekl z léčebny? Přečtěte si jeho příběh...

(...) Jedním slovem - excelentní!

Dříve se "příliš zvláštní" děti, které mají svůj svět, dávaly většinou do ústavů a léčeben. Proč? Byly divné - trpěly autismem. Dnes už je sice tento pojem známější, přesto autisté zůstávají společností ve větší míře nepochopeny.

Autista je například i hlavní hrdina románu Eliho Gottlieba Nejhodnější chlapec - padesátník Todd Aaron - který žije ve specializovaném sanatoriu s názvem Paytonské sociální centrum. Jde o bravurně napsaný román o těžkém osudu člověka, který má svůj svět a těžko v něm přijímá jakékoli změny.

Gottliebův Nejhodnější chlapec je napsán v ich-formě, dodává mu tak punc poznání světa autisty v jeho vlastním podání, nikoli jen ve stylu "podívejte se, co dělá, jak se cítí, jaký je". Jde o román o tragičnosti života, o těžce zkoušeném autistovi, jeho světě a dění za ploty léčebny, kde žije více dospělých lidí postižených a neschopných nezávislého života. Dělí se na "vývojáky" a "péemka", tedy postižené vývojově a ty s poraněním mozku.

Román je napsán s velkou noblesou, velmi "oduševněle" a svým způsobem čtenáře dokáže "(po)hladit", stane se mu přítelem, od kterého se nemůže odpoutat pro jeho velikost a myšlenku. Gottlieb dokázal téma autismu pozvednout na vyšší úroveň, dal mu vyšší rozměr, eleganci a dokázal jím čtenáře naprosto vtáhnout do jeho problematiky.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné