Mezi vilami

rok vydání – 2016
Doporučená cena je 198 Kč

Výjimečná románová sága irského autora Justina Quinna popisuje úspěchy i pády rodiny Boylových v obdivuhodně přesně zachycených politických, společenských a ekonomických proměnách Irska na třech generacích, od konce 50. až do let 90. let. Kniha je nejen dobovou satirou, ale i zdařilým psychologickým portrétem jednoho manželství a jedné rodiny. Dublin je v době mládí hrdinů knihy stále ještě místem, ze kterého muži odplouvají do Ameriky (kvůli práci) a ženy do Londýna (kvůli nechtěnému těhotenství), místem, které je zmítané alkoholismem nejen u mužů, ale i u žen. Zpočátku se pozornost autora soustřeďuje na mladého Declana, postupně však přebírají štafetu ženské hrdinky, Declanova manželka Sinéad a dcera Issie. Declanův boj za politickou a ekonomickou proměnu Irska je tak doprovázen jejich zápasem za rovnoprávnost obou pohlaví, a to nejen v tuhých padesátých, ale i v nesrovnatelně osvícenějších letech devadesátých.

Román slavil v autorově rodném Irsku úspěch u čtenářů i u kritiky – byl mj. označen za „nádherný a působivý příběh, který se navíc dobře čte“ (Irish Times), „ambiciózní ztvárnění osobních dramat i proměnlivé politické mapy Evropy“ (Telegraph), „fascinující a poetické vyprávění, které budou mít čtenáři problém odložit“ (Business Post) a „jednu z nejlepších knih roku“ (Evening Herald).

Bibliografické údaje

EAN 9788025718032
Počet stran 244
Jazyk česky
Produkt kniha
Vydání 2016 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

4 (1x)

Názory
čtenářů

Markéta
13. 6. 2016

Nejednoduchá kniha...

(...) Přiznám se, že s touto knížkou jsem trochu bojovala. Ne proto, že by byla špatná, nebo se špatně četla... Možná spíš naopak. Je velmi informativní, co se irské a celkově evropské historie od poválečného období až do současnosti týká. Obsahuje hodně postav. Mrzelo mě, když některé z nich, slibně sympatické, najednou autor opustil a už se k nim nevrátil. Bývala jsem z té knihy unavená až otrávená. Ne natolik, abych ji odložila úplně, ne, to mě zas moc zajímalo, kam vítr dějin Boylovy odvane. Ale četla jsem ji asi na čtyřikrát. Vždycky jsem si od ní musela odpočinout, vstřebat to množství informací, odpustit autorovi, že se zabývá vyloženě otravnými postavami a ty vskutku zajímavé nechal kdesi uprostřed Evropy. Zhltla jsem nějakou svižnou, zábavnou rychlovku a vrátila se ke svému boji Mezi vilami. A nakonec jsem vyhrála a dočetla. Jsem spokojená a koupě nakonec nelituji, i když to nebyla snadná četba.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné

Další knihy tvůrců titulu

Tento autor u nás momentálně nevydává žádnou jinou knihu.