Král úletů
Není k dispozici / Not available

Král úletů

rok vydání – 2004

Jeden z motivů tohoto velice pozoruhodného Dickova románu, který výjimečně nespadá do kategorie science fiction, představuje mimo jiné také ošidnost individuální perspektivy. Román je psychologickým dramatem o jednom milostném trojúhelníku a napjatých vztazích několika vyšinutých jedinců, odehrávajícím se v Kalifornii padesátých let.

  • kniha
Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788072036028
ISBN 80--72-03-6-02--5
Počet stran 208
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 12cm x 20cm
Vydání 2004 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (1x)

Názory
čtenářů

Holata Jiří
11. 5. 2015

Krásné...

(...) Král úletů, kniha, se kterou jsem měl ze začátku trochu problém. Snad jako jediná kniha od Philipa Dicka to není sci fi, do děje vtahuje pomalu, ale zato stále více intenzivněji. Děj se odehrává na venkově v okrese Marin, Kalifornie, v 50. letech. Hlavní postava, Jack, převypravuje svůj životní příběh. Není ovšem sám. Za hlavní postavy můžeme označit jeho sestru Fay s manželem Charleym a jejího milence Nathana, kteří dohromady tvoří skládanku osudů a popisu stavu střední vrstvy americké společnosti. Zatímco Jack je snílkovský blázen, který se nechá lehce ovlivnit svou bludnou představivostí, Fay je panovačná, racionálně, ale krátkozrace uvažující vyspělá žena s občasným chováním malého děcka. Musí mít vše co si zamane a nebojí se přitom bortit vztahy se svým manželem a okolím. Charley, to je typický americký buran, občasný násilný alkoholik. Je bohatý, vlastní továrnu a své ženušce postavil vysněný barák. Jeho pravým opakem je Nathan, vzdělaný, s touhou žít si svůj pokojný život se svoji krásnou ženou Gwen. Co se stane, když se osudy těchto jedinců střetnou?
Kniha dokonale sleduje lidské povahy, myšlení, vztahy a psychologii hlavních postav. Nebudete mít klid, dokud nedočtete poslední stránku. A někdy je to čtení opravdu moc smutné.

Šimon Slavík, Praha nehodnoceno
25. 3. 2008

Král románů...

(...) Román nemá s Jackem Isidorem, titulním Králem úletů, zas tak moc společného. Je spíš jen jednou z loutek osudu, kterých je v románu hned několik. Je svědkem rozpadu manželství jeho sestry Fay s trochu buranským Charleym, navázání jejího poměru s novým a čerstvě ženatým sousedem Natem a věštění konce světa. Román sleduje život jedné, resp. dvou, kalifornských středostavovských rodin, které se potýkají se svými démony. Kniha je dokonalou studií lidské povahy, myšlení a mezilidských vztahů. Děj se zpočátku odvíjí plynule jako jednotlivé etudy ze života hlavních postav, pak se dramaticky stočí jedním směrem a nabere fantastické tempo aby skončil tak, jak končí většina problémů v lidském životě. Díky tomu, že má Král úletů hned několik vypravěčů, získáme na každou událost pohled hned z několika stran, což nám umožňuje do děje proniknout lépe, dalo by se říct až na dřeň. Král úletů nemá chybu. Škoda, že Philip K. Dick nenapsal víc takovýchhle nesci-fi románů, protože i ty mu jdou lépe než na jedničku.

misstake, nehodnoceno
3. 2. 2006

pro dickofily…...

(...) Kdybych nebyl totální fanda Dicka, tak bych po této knize asi nesáhl. Ale je zajímavé přečíst si, že Dick uměl stvořit i něco jiného. I když to není úplně sci-fi, tak tam nalezneme některé tradiční atributy Dickových děl, typické jsou hlavně ty postavy, které neví, co se sebou a jen tak bloumají životem; občas tam jsou i narážky na sci-fi. Možná je to místy nuda, ale pro Dickofily zajímavé zpestření.

Třebíč nehodnoceno
13. 11. 2004

Skvělé...

(...) Líbí se mi skvělý překlad a též mapka oblasti ve které se odehrává děj knihy-lze si pak vše lépe představit.Jen více takových knih!

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné