Hrůzná vláda žen

rok vydání – 2016
Doporučená cena je 348 Kč

Detektivka ze série příběhů o Mary Russellové, učednici Sherlocka Holmese. Píše se rok 1921, a přestože se Mary stává bohatou dědičkou, nepřestává se toulat mlžnatým Londýnem v důmyslném přestrojení. Jedné noci narazí na starou známou jménem Veronica a ta ji zavede do Nového chrámu božího, což je sdružení vedené charismatickou Margery Childeovou, sufražetkou s mystickými sklony. Když se však mezi stoupenkyněmi odehraje nikoli první ošklivá nehoda, začne Mary zajímat původ bohatství vůdkyně společenství. Na pomoc je přizván i Sherlock Holmes, který stůj co stůj musí zabránit tomu, aby Mary o své peníze přišla... a spolu s nimi taky o svůj život.

Bibliografické údaje

EAN 9788025719213
ISBN 978-80-257-1921-3
Počet stran 340
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 14,5cm x 20,5cm
Vydání 2016 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

3,5 (2x)

Názory
čtenářů

Kotelník
14. 7. 2017

Asi nebudu sám, kdo po přečtení prvního dílu série o …...

(...) Asi nebudu sám, kdo po přečtení prvního dílu série o Holmesovi a Mary Russellové očekával se zájmem pokračování dobrodružství této poněkud nesourodé dvojice detektivů. Nová kniha s poněkud odtažitým názvem moje očekávání nesplnila. Autorka zřejmě většinu nápadů vyčerpala v první knize a bohatý potenciál, který se díky neotřelému nápadu spojení Holmese a jeho mladé učednice nabízel, v dalším díle nevyužila. Jako by napsání této knihy bylo vynuceno příznivým ohlasem knihy první a tím vznikem povinnosti za každou cenu v příhodách obou protagonistů pokračovat. Bez ohledu na naprostý nedostatek nápadů, zápletek, zajímavých postav a podobně. Děj se v první půlce knihy zoufale vleče, není dodržena jedna ze zásad správné detektivky, že pachatel má být byť nenápadně představen hned zkraje, aby si čtenář při čtení dalších kapitol mohl zahrát na detektiva. Kniha je zbytečně rozsáhlá, zápletka včetně jejího řešení by vydala na jednu krátkou Doylovu povídku, pak by snad byla i čtivá. V druhé části knihy se sice děj trochu rozběhne, ale jeho kulisy jsou ploché, nezáživné, jak Holmes tak jeho učednice nepředvádějí žádné skvělé dedukce a děj respektive jeho kulisy místy připomínají spíš Poa než Doyla. Příběhem se, snad pro zdání kontinuity s Doylovým dílem, mihnou postavy Mycrofta, Watsona a mladého Lestrada, ale jejich přínos k ději je spíš symbolický až zanedbatelný. Instalace těchto postav do děje působí nesourodě až násilně. Kniha končí zoufalou scénou, která toto nepodařené dílo korunuje. Podrobnosti se čtenář dočte sám, jen bych připomněl, že v detektivkách se občas najdou i spolupracující dvojice muž - žena, ale až na výjimku Agátiných manželů Beresfordových je mezi nimi čistě zaměstnanecký vztah (Mason - Streetová, Lam - Coolová). Je velká škoda, že autorka nepokračovala v psaní v duchu první knihy, to, kam děj dovedla, už mnoho možností rozumného pokračování nenabízí.

Renata
3. 2. 2017

Starý dobrý Londýn...

(...) Napadá mne, je jen málo knih o jednadvacetiletých ženách, které opravdu neřeší láskyplné blouznění, nebo ne? On ten Londýn a podivná Margery Childeová zcela zakryje jakékoliv pochyby o prázdnosti příběhu, budete do něj tak vtaženi, že vzpamatovat se z ryzí četby pár minut trvá… A ještě je ve hře jedna podivuhodná, snad až nadpřirozená událost! A nebudu vás napínat, otázka, jestli Mary Holmese má více než ráda, také přijde, jen velmi decentně, na přetřes. No a… nebudu předbíhat, ono se to nakonec tak pěkně všechno vyvrbí. Za mě - skvělé literární čtení, pohlazení po duši!

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné