rok vydání – 2016
Doporučená cena je 298 Kč

Pierre-Marie Sotto je slavný, u čtenářů úspěšný a kritikou oceňovaný spisovatel. Je to ale také stárnoucí, osamělý muž, a pokud jde o jeho práci – momentálně je v hluboké tvůrčí krizi. Jednoho dne k němu dorazí objemná obálka bez zpáteční adresy; jediný kontakt na ní uvedený je e-mailová adresa jisté Adeline Parmelanové. Sotto nepochybuje, že mu nějaká „nadějná spisovatelka“ posílá k posouzení svůj rukopis. Obálku neotevře, odesílatelku zdvořile odmítne a požádá ji o adresu, kam by mohl zásilku vrátit. Než mu Adeline vyhoví, vymění si spolu několik e-mailů, které jsou natolik vtipné a zajímavé, že v dopisování pokračují a objemná obálka zůstává (na žádost Adeline) ležet neotevřená na Sottově polici. Jenomže je v tom háček…

Anne-Laure Bondouxová (*1971) vystudovala moderní literaturu a poté začala psát zejména pro děti v těžké životní situaci; pro ně také založila úspěšnou dílnu tvůrčího psaní. Věnovala se divadlu, psaní písní, pracovala jako knižní redaktorka i novinářka. Její romány jsou přeloženy do dvacítky jazyků a jak ve Francii, tak v zahraničí za ně získala několik ocenění, udělovaných za tvorbu pro děti a mládež. Román v e-mailech Drahý příteli, který napsala spolu s Jeanem-Claudem Mourlevatem, je výjimečně určen dospělým čtenářům, jeho protagonisté si ovšem navzdory svému věku hrají rádi jako děti.

Jean-Claude Mourlevat (*1952) vystudoval německou literaturu a poté učil němčinu v Německu i Francii. Nakonec však učitelské povolání opustil a vydal se na cesty s klaunským představením pro jednoho herce; věnoval se i jiným divadelním žánrům jako režisér i jako herec. Od roku 1997, kdy mu vyšla první kniha, se věnuje psaní – svou tvorbu zaměřuje na děti a mládež a v této oblasti získal několik francouzských i zahraničních ocenění.

  • kniha

Bibliografické údaje

EAN 9788025718179
ISBN 978-80-2571-817-9
Počet stran 288
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 13,5cm x 20,5cm
Vydání 2016 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (2x)

Názory
čtenářů

Zdeňka Adlerová
27. 6. 2017

E-maily z pekla, Matky po e-mailu, Dobrý proti severáku a …...

(...) E-maily z pekla, Matky po e-mailu, Dobrý proti severáku a svým způsobem i Manželka 22 a Illuminae - řečeno slovy Jiřího Suchého "v takový krásný společnosti" se i Dr@hý přítel bude cítit velmi dobře. Romány v dopisech, dnes e-mailech, mají od pradávna své kouzlo. Vždyť co si většina z nás pamatuje z Oněgina? Taťánin dopis! "Já píši vám - co mohu více? Co ještě mohu dodati? Teď vím, že máte právo sice mne pohrdáním trestati…"

Pierre-Marie Sotto je úspěšný spisovatel, ale také stárnoucí, osamělý muž, který právě prožívá nelehké období. Často se stává, že mu lidé posílají své texty k posouzení. Ze zásady je nečte, ale vrací zpět. Stejně chtěl učinit s poslední zásilkou. Nebyla na ni však zpáteční adresa, pouze e-mail. Obálku neotevře a odesilatelku požádá o adresu, aby ji mohl vrátit.

Odesilatelka Adeline Parmelanová je žena, o které nemohu "ani naznačovat", protože sám čtenář ji "odhalí" až po mnoha stránkách. Jisté však je, že i když Sottovi pošle svou adresu, ten dopis nevrací a mezi oběma se rozvíjí velmi zajímavá, příjemná, kupodivu zcela bezprostřední a postupem času dokonce velmi osobní korespondence.

Čím to je, že v dopisech dokážeme sami sebe odhalit více, než v rozhovoru? Co je to za kouzlo, že papíru/monitoru svěřujeme své niterné myšlenky, pohnutky, zasuté vzpomínky, radosti i strasti, které bychom nikdy nedokázali vyslovit nahlas? Je to bezpečné, svěřovat se cizímu člověku, o kterém ani nevíme, zda je tím, za koho se vydává? A i když ho známe, jakou máme jistotu, že vše zůstane "sub rosa"? Na to vše budou čtenáři myslet skoro až do konce příběhu...

str. 209
Chybí mi Váš hlas. Moc dobře vím, že jsem Váš hlas nikdy neslyšel, stejně jako jsem neviděl Vaši tvář. Když píši Váš hlas, mám na mysli způsob, jakým ke mně promlouváte. A také způsob, jakým necháte promlouvat mne a jakým mi dáváte chuť k Vám promlouvat. Takhle to je: chybí mi vaše spojenectví. My mi chybíme.

Napětí, které vás bude nutit obracet jednu stránku za druhou, povolí pouze ve chvílích, kdy se do korespondence zapojí Sottovi přátelé. Příběh tak získá ještě větší spád a hlavně budete mít důvod ke smíchu. Kniha si zaslouží všech pět hvězdiček.

PS: Vzájemné dialogy působí velmi věrohodně i proto, že je psala mladá žena a starší muž. Skvělé spojení dvou autorů, kteří do té doby psali jen knihy pro děti.

Hana Gajdošíková
19. 4. 2017

Kniha od které se nejde jen tak odtrhnout. Žádná kniha mě …...

(...) Kniha od které se nejde jen tak odtrhnout. Žádná kniha mě takto už dlouho nezaujala. Zdánlivě nezajímavou formou, výměnou emailů, se odehraje skvělý a napínavý příběh, který vás udrží v napětí až do samého konce. Můžu doporučit.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné