Ať vejde ten pravý
Není k dispozici / Not available

Ať vejde ten pravý

rok vydání – 2010

Zima roku 1981. Poklidný život na stockholmském předměstí Blackeberg naruší podivné události. Nejprve nedaleko objeví mrtvolu chlapce, kterého vrah nechal záměrně vykrvácet. Vše nasvědčuje tomu, že by mohlo jít o rituální vraždu. A to je jenom začátek. Místní obyvatele pozvolna zachvátí strach a bojí se v noci vycházet z domu. Nikdo z nich ale netuší, co se opravdu děje. Dvanáctiletý Oskar má zatím jiné starosti. Jeho spolužáci ho už dlouho šikanují a on se jim nedokáže postavit. Marně sní o pomstě. Dokud se do vedlejšího bytu nenastěhuje postarší muž s holčičkou. Jmenuje se Eli. Oskar se s Eli spřátelí. Jeho nová kamarádka je ale poněkud divná. Vychází ven jen v noci, i v mrazu chodí nalehko a často bývá hladová. Navíc trvá na tom, že nemůže vejít dovnitř, dokud ji nepozve dál. Přesto mezi nimi vzniká silné pouto.

Ať vejde ten pravý (šv. Lat den rätte komma in, 2004) je románový debut švédského spisovatele Johna Ajvida Lindqvista (*1968). "Všechno v mé knize je v podstatě pravda, jenom se to stalo trochu jinak," říká autor. Tento upíří horor o první lásce ze švédského předměstí, kde Lindqvist sám vyrůstal, vzbudil na švédské literární scéně senzaci, byl přeložen do řady jazyků a zatím vyšel v jedenácti zemích. Stejnojmenný film Tomase Alfredsona podle Lindqvistova vlastního scénáře měl ve Švédsku premiéru v roce 2008. V současné době se připravuje americká filmová adaptace pod názvem Let Me In.

Vydání knihy podpořila Švédská umělecká rada.

  • kniha
Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788025703502
ISBN 978-80-257-0350-2
Počet stran 448
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 15cm x 21cm
Vydání 2010 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (2x)

Názory
čtenářů

Stibůrková Michaela
24. 3. 2016

dobře napsané…...

(...) Tak jsem se k této knize vrátila a ačkoli jsem byla zvyklá číst jen romantiku, tak mne děsivé okamžiky knihy překvapily, ale ty patří k příběhu, který je čtivý..

Stibůrková Michaela
9. 2. 2014

děs!...

(...) knihu jsem odložila...

Bethinka@seznam.cz, nehodnoceno
26. 12. 2010

SNÍH TAJÍCÍ NA KŮŽI...

(...) Ještě předtím než jsem po celkem dlouhém maratonu v knihkupectvích sehnala knihu, viděla jsem švédský stejnojmenný film (mimochodem taky úžasný) a i přesto, že jsem od začátku čtení znala příběh, nenudila jsem se ani sekundu. Vřele doporučuju všem, kteří už mají plné zuby všemožných filozofických slintů a potřebují místo toho pořádný příběh!

Maroš Dvorščák, Prešov nehodnoceno
15. 8. 2010

Nech vojde ten pravý...

(...) Na Slovensku je kniha dostupná už niekoľko týždňov.Na začiatok poviem,že som najprv videl film a knihu stále čítam.Včera som začal a dnes ju dúfam dočítam.S toho je videť,že mi doslova vyrazila dych.Aj keď si autor napísal scénár k filmu sám,ako to býva kniha je ešte lepšia.Film hodnotím na 80%.Hvíľu mi trvalo,než som si zvykol na jeho chladnú poetiku.Slovenský preklad,používa niektoré slangové výrazy z 80-tych rokov,aby navodil atmosféru.Čo sa mne osobne veľmi páči.Niečo podobné sa podarilo v Českom preklade Dňa opričíka od Sorokina.Aby som sa vrátil ku knihe: mnohé vysvetľuje,mnohé je nové,ak ste predtým videli film,ako ja.Vsťah Oskara a Eli je tu oveľa intenzívnejšie vyobrazený.Mnohé náslie páchané na Oskarovi brutálnejšie,lebo vaša fantázia pracuje na plné obrátky,kdežto film je daný svojím vizuálom.Aby som to uzatvoril knihe dávam 100%,bez rozmýšlania.Takéto vtiahnutie do deja sa mi nedostalo,ani pri spomínanom Sorokinovi,ani pri Danteho pekle.Pri knihe sa budete báť,držať prsty nech Oskar potrestá svojich mučiteľov,ale hlavne vychutnáte si netypickú love story.Na jednej strane úplne nereálnu a miestami brutálnu,no naivne detsky krásnu.A už len pre to sa knihu oplatí vziať do rúk a pustiť sa do nej.Keď ju dočítate,isto sa k nej čas od času vrátite.Je dobre napísaná,tých cca 200 strán kde som teraz,ubehlo ako nič.Autor skvelo vyvažuje brutálne momenty,kedy som knihu zatvoril a musel to rozdýchať,s momentami,kedy som ľutoval,že nie som s Eli ja,ale Oskar.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné