Alias Grace

rok vydání – 2018
Doporučená cena je 398 Kč

Historický román Alias Grace je založen na skutečných událostech, vraždách Thomase Kinneara a Nancy Montgomeryové, z nichž byla obviněna mladičká služebná Grace Marksová a sluha James McDermott. Za mladou Grace, trpící ztrátou paměti, přijíždí do věznice po deseti letech mladý psychiatr Simon Jordan, aby se v ní pokusil vzkřísit pohřbené vzpomínky a zjistil, jestli zločin skutečně spáchala. Během dlouhých rozhovorů hledá cestu do její paměti skrz sny a dotazy na dětství strávené v Irsku, odkud se celá rodina přesunula do Kanady za lepším životem. Přes původně čistě profesionální zájem o Gracin případ se postupně zaplétá do jejího příběhu. Gracino vyprávění i Jordanovy životní peripetie se odehrávají v kulisách Kanady první poloviny 19. století.

Propracovaný historický román patří mezi nejdůležitější a nejčtenější díla Margaret Atwoodové – v roce 2017 podle něj natočila společnost Netflix oceňovaný televizní seriál.

„Alias Grace uhání kupředu tempem komerčního román a má sílu budoucí klasiky.“ – Washington Post Book World

„Ať už je Grace z pera Margaret Atwoodové zloduška, nebo oběť, vždycky je to fascinující společnice.“ – People

„V románu Alias Grace je všechno, co má fantastická knížka mít: napětí, tajemství, vzrušení a dokonale propracované historické prostředí.“ – St. Louis Post-Dispatch

  • kniha
Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788025725948
ISBN 978-80-257-2594-8
Počet stran 560
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 14cm x 20,5cm
Vydání 2018 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (2x)

Recenze v médiích

magazin.aktualne.cz

Ladislav Nagy: Příběh vražedkyně. Román Alias Grace je působivým komentářem o ženách 19. století

(...) Kanaďanka Margaret Atwoodová vždy psala romány idejí. Její příběhy předkládají obraz a sdělují myšlenku. Ta čtenáři zůstává v mysli dávno poté, co zmizí postavy. Jako by ani nebyly tak důležité: v textech fungují coby nositelé významu. Vztahy mezi nimi nebývají složité a introspekce se v příbězích vyskytuje zřídka.

Názory
čtenářů

Karla Opitz
2. 3. 2019

Alias Grace je...

(...) Alias Grace je pro mne doposud nejlepším autorčiným románem, který se četl jedním dechem. Románem, který propojil atraktivní příběh s hlubším bádáním o lidském vědomí, vině, soudu a tajemství osudu. Románem, který tichou skromností a citlivými a propracovanými odkazy převyšuje většinu soudobé literární produkce, která staví na vykonstruovaných příbězích, dramatech a nicotném sdělení. Alias Grace odkazuje na klasický velký román v tom nejlepším slova smyslu!

Akirek
21. 11. 2018

Vždy nás velmi fascinují věci nevyřešené, kdy …...

(...) Vždy nás velmi fascinují věci nevyřešené, kdy můžeme hledat drobné stopy a domýšlet se. Toho využívá Margaret Atwoodová ve svém románu vrchovatě. Zaměřila se na skutečný případ dvojnásobné vraždy z roku 1843, za které padly tresty, nicméně ani rozsudek ještě neznamená, že byl případ uspokojivě vyřešen. Pravda zůstala někde tam v temném sklepě jednoho odlehlého domu a je možná skryta v těch několika výpovědích - navzájem si odporujících - které obvinění podali.
Mladý psycholog Simon Jordan, tak jako mnozí před ním, zatouží poznat pravdu - nehledě na to, čí ta pravda nakonec je. Je mu umožněno několik setkání s doživotně odsouzenou Grace Marksovou, která na poslední chvíli utekla díky obratnému advokátovi z oprátky, zatímco muž, označený za spolupachatele byl popraven před rozhořčeným davem. Simon se snaží získat si důvěru mladé trestankyně, nechává se líčit její zážitky od útlého dětství, pochopit motivace, poznat ji. Ale slova mohou být někdy jen slova.
Ano, vždy nás velmi fascinují věci nevyřešení, kdy můžeme hledat drobné stopy a domýšlet se….

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné