Kerouac má novou edici a bude v ní komplet

Výsledek obrázku pro vize codyho

Dílu Jacka Kerouaca se v Argu věnujeme dlouhodobě: jeho román Na cestě byl jednou z našich prvních vydaných knih a zároveň vůbec prvním počinem edice AAA (v níž už vyšlo 135 svazků od velikánů angloamerické literatury a jež letos slaví pětadvacáté narozeniny – ale o tom zase jindy).

Kultovní „bible beat generation“ v mnohém symbolizuje, o co se Argo snaží po celá ta léta své existence: o spontánní, nadšené, neopatrné hledání nového, o hledání autorů, kteří jsou – řečeno s Jackem Kerouacem v brilantním překladu Jiřího Joska – „blázni, blázni do života, ukecaní blázni, cvoci k spasení, ti, kteří chtějí mít všechno – a hned!, kteří nikdy nezívají a neříkají věci-co-se-sluší, ale hoří, hoří, hoří jako ta báječná rachejtle, co se rozprskne a vystřelí tisíce pavoučích noh proti hvězdám, jen namodralá světluška zůstane uprostřed a všichni vzdychnou Jůůů!“

Výsledek obrázku pro andělé zoufalství

Jedním z nedávných plodů tohoto úsilí je i nová, brožovaná edice prozaických spisů Jacka Kerouaca v grafické úpravě a s obálkami našeho dvorního grafika Pavla Růta, v níž zatím vyšly dva vrcholné autorovy romány, Andělé zoufalství a Vize Codyho. Co přináší oproti našim starším vydáním odlišného?

Jednak obsáhne poměrně rozsáhlé Kerouacovo dílo v jeho úplnosti, tj. vedle reedic nabídne českému čtenáři i dosud nevydané knihy jako Dobrá bloncka, Vize Gerarda, Kniha snů či Duluozova marnost. Starší překlady pak pro nové vydání procházejí důkladnou revizí. A last but not least obsahují jednotlivé svazky nové edice vždy doslovy – živá, esejistická pojednání o daném díle a soudobém literárním kontextu od předních českých anglistů či amerických autorů jako Allen Ginsberg či Robert Creeley. Pořídit si nové vydání by se tak mělo vyplatit nejen těm, kteří s četbou Kerouaca začínají, ale i znalcům a milovníkům autorova díla.

V letošním jubilejním kerouacovském roce (21. října uplyne padesát let od autorovy smrti) ovšem vedle nové edice prozaických děl chystáme ještě jednu novinku: soubor Kerouacových básní, konkrétně proslulou Knihu haiku. Ať už tedy dáváte přednost próze, nebo poezii, věříme, že si z naší nabídky Kerouacova díla vyberete.