Komiksový profesor Kakalios jezdí do Česka často a rád

James Kakalios patřil minimálně mezi novináři k nejobletovanějším hostům letošního Meltingpotu. Ale víte, že v Česku nebyl poprvé? Už v roce 2016 s ním v Reflexu vyšel rozhovor, který je zvláštní jednou věcí – právě díky němu jsme se o knize dozvěděli a zařadili ji do edičního plánu. Jen je pravda, že tehdy ještě nevěděl o Pérákovi, jehož pružiny musí být podle Kakaliose vyrobeny z adamantia. Uvádíme výňatek ze článku:

Mají nadpřirozené talenty, nadlidské schopnosti a všechny nás chrání před zlem a zkázou. A vypadají dost dobře v elasťácích, ale to nás teď zajímat nebude. SUPERHRDINOVÉ člověku dokážou zachránit život, když náhodou uklouzne na střeše mrakodrapu, ale taky mu vysvětlit fyzikální zákony a vědecké teorie. V Reflexu č. 19, který vychází zítra, jsme se na šesti stranách podívali na Thorovo kladivo a Spider-Manovu pavučinu s Jamesem Kakaliosem, americkým univerzitním profesorem fyziky a velkým fandou komiksů. Mají nadpřirozené talenty, nadlidské schopnosti a všechny nás chrání před zlem a zkázou. A vypadají dost dobře v elasťácích, ale to nás teď zajímat nebude.

James Kakalios přednáší fyziku na Minnesotské univerzitě a roku 2005 publikoval široce uznávanou a experty hojně citovanou knihu Fyzika superhrdinů (The Physics of Superheroes), v níž na 350 stránkách řeší supervlastnosti a konkrétní události v okýnkách a bublinách z hlediska fyziky a mechaniky. Skutečně se Ant-Man dokáže při své velikosti probojovat z papírového pytlíku? A vážně může Superman létat s mrakodrapy v každé ruce? A co Spider-Man – je možné, že se udrží na kolmé stěně a že umí vystřelit pavučinu do takové dálky, jak ve filmech předvádí? James Kakalios je na Spideyho expert; dělal odborného poradce u filmu The Amazing Spider-Man (2012), ale také u kritiky adorované adaptace Watchmenů, u Strážců (2009). Sympatický Američan nedávno už podruhé zavítal na mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc a jeho přednáška opět sklidila ovace; my jsme se s ním sešli k rozhovoru ještě předtím, hned po jeho příletu do Prahy

Více se dočtete ZDE:.