Jaké to bylo na největším knižním veletrhu dětských knih

Největší světový veletrh dětských knih se každoročně koná na jaře v krásné italské Boloni. Setkává se tam celý svět, od Číny, Indie přes Blízký východ a Evropu až po Austrálii a Ameriku. Letošním čestným hostem bylo Švýcarsko.

Součástí veletrhu nejsou jen jednání mezi agenty a nakladateli, ale i besedy, výstavy ilustrací a vyhlášení italské knižní ceny BOLOGNARAGAZZI AWARD. Letošní ročník byl pro Českou republiku, a zvláště pro nakladatelství Baobab mimořádně významný: vítězem kategorie „fiction“ se totiž stala kniha Vojtěch Maška „Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček“, ilustrovaná Chrudošem Valouškem. Z autorů českého původu získali toto ocenění v minulosti např. Eduard Petiška (1968), Květa Pacovská (1998) nebo Petr Sís (2008).

Česká republika měla na veletrhu vlastní stánek a Argo na jeho policích bylo také zastoupeno. K naší veliké radosti jsme se úplnou náhodou potkali na australském stánku se spisovatelem Morrisem Gleitzmanem. Vydali jsme už tři jeho knihy (Kdysi, Potom a Když). Poprosili jsme ho o krátký rozhovor, vklínili se do jeho nabitého programu a pozvali ho na příští rok do České republiky.

Gleitzmanovi se moc líbí naše obálky jeho překladů, ilustroval je Matúš Szalontai. A co se týče titulů, které nás zaujali a jejichž překladatelská práva koupíme… máte se určitě na co těšit!

 

.