Jak je důležité nepřijít o funkci za časů pandemie

3hornakova_okenko_k_pozvance

Před osmi měsíci jsme se těšili na spoustu věcí, které jsme si pak museli ze dne na den odříct. Lenka Horňáková-Civade se například ve svém březnovém blogu těšila na funkci. Měla se stát prezidentkou.

Tedy přesněji – Lenka Horňáková-Civade se měla stát prezidentkou první české Goncourtovy ceny – výběru ČR / Choix Goncourt de la République tchèque a těšila se takto:. Než jsme příspěvek stačili zveřejnit, začala se na nás valit první covidová vlna (tenkrát jsme ještě říkali koronavirová, vzpomínáte si?), a Lenka musela pod svůj text připojit doušku. To jsme ještě nevěděli, že virus putující po zeměkouli zamává s plány nás všech na celý tento rok a dost možná s nimi ještě dlouho mávat bude.

Nemusím popisovat, jak se veškeré akce rušily, odkládaly nebo přesouvaly do virtuálního prostoru. Všechny tyto změny postihly i prestižní francouzskou Goncourtovu cenu a zavinily, že se Académie Goncourt rozhodla první ročník své české odnože zatím nepořádat, odsunout ho na příští rok. Což ovšem zklamalo nejen natěšenou prezidentku, ale i studenty a porotce, kteří se na vyhlášení ceny poctivě připravovali pečlivým načítáním nominovaných knih.

Francouzský institut v Praze, s nímž často a rádi spolupracujeme, letos slaví sto let od svého otevření – vskutku nezapomenutelný narozeninový rok! Ke zrušení připravované ceny se postavil čelem a operativně vyhlásil cenu jinou, svou: Choix livre du centenaire, pro Čechy více polopaticky Knižní cenu u příležitosti stého výročí Francouzského institutu v Praze.  Vyhlášena bude 2. prosince 2020. Námaha mladých čtenářů ochotných věnovat svůj volný čas něčemu pro někoho tak podivínskému, jako je výběr dobrých knih a jejich ocenění, tedy nevyjde nazmar. My se rádi necháme inspirovat názory studentů na to, jaké překlady by měly u nás vycházet.

A Lenka Horňáková-Civade? Kromě toho, že nepřišla o funkci a že jí letos u nás vyšla další, opět pozoruhodná kniha, mohla napsat ještě jeden prezidenstký text o literárních cenách:

Na rozdíl od Francie není v České republice tradice literárních cen tak zavedená a bohatá. Právě proto je tato cena výjimečná, a to hned z několika důvodů. Za prvé se koná poprvé, a to ke stému výročí založení Francouzského institutu v Praze. Tím se cena zapisuje do kontinuity, potvrzuje hluboké přátelské a kulturní vztahy obou zemí.

Probíhá v podivné době, kterou si před rokem nikdo nedokázal představit jinak než ve fantastickém románu, ovšem také díky tomu, že máme skvělé technologické možnosti. Tohle « stoleté » dobrodružství je ve znamení mládí, protože cenu udělují studenti – a to je potřeba podtrhnout –, kteří čtou romány i v jazyce jiném než rodném. Literatura je jednou z poetických forem vyjádření světa, což je podstata našeho bytí. Mít přístup k literatuře sousedů blízkých či vzdálených je nutnost, velká radost a obrovská naděje do budoucnosti.  Je to pro mě pocta být prezidentkou této kulturní akce, která je jedinečným protnutím časů, prostorů, kultur a jazyků.