Argo bylo na 46. komiksovém festivalu v Angoulême

10

Už třetí rok jezdíme z Arga vybírat komiksy do francouzského městečka Angoulême, které se během desetiletí stalo centrem evropského komiksu. Zdejší festival je největší v Evropě a přísně vzato i na světě, protože akce je věnována jen a pouze komiksu, což třeba americký Comicon nesplňuje. Na akci se letos vypravil i Jaromír 99 se Zátopkem.

Zátopka vydalo ve Francii nakladatelství DES RONDS DANS L’O, které pozvalo Jaromíra ke svému stánku na autogramiádu. Ta probíhá na podobných akcích poněkud odlišně, než je zvykem u nás, pro kreslíře je to vlastně řehole. Na stánku sedí celé dlouhé hodiny dva dny po sobě a předpokládá se, že fanouškům knihu pouze nepodepíše, ale nakreslí také obrázek dle jejich přání.

Jaromír to zvládl, jen poslední den „utekl“ o hodinu dříve – a tak propásl návštěvu francouzského ministra kultury, který si potřásl u stánku s ostatními kreslíři u stánku. I jeho přítomnost dokazuje, že je komiks pro Francii velká věc. Angoulême dokonce usiluje o status UNESCO, protože město komiksem žije již celá desetiletí a investuje do něj stále více peněz. Aby ne, pro 200 000 návštěvníků a asi 8000 lidí z komiksové branže to rozhodně dává smysl!

Každoročně je možné během festivalu navštívit celou řadu výstav. V muzeu komiksu je k vidění stálá expozice o historii komiksu, kterou letos doplnila výstava o vydavatelství Futuropolis, které v 70. letech dalo prostor novým progresivním autorům.

Rekord v návštěvnosti ale bezpochyby strhala výstava k 80. narozeninám Batmana. Expozice za 300 000 eur byla velkolepá a na vpuštění čekali návštěvníci dlouhé tři hodiny! Kromě seznámení s celou historií postavy byly na místě k vidění i originály nejslavnější batmanovských kreslířů. Jeden z nich byl dokonce čestným hostem festivalu – samotný Frank Miller!

Pro fajnšmekry byly ale zajímavější výstavy Richarda Corbena a Milo Manary, protože možnost prohlédnout si ucelenou kolekci originálů jejich děl nebývá každý den. Angoulêmský festival je rozhodně svátkem, a to nejen pro fanoušky, ale i pro nás, vydavatele. Právě tady se nejlépe objevují tituly, které vám budeme chtít v příštích letech nabídnout. Slibujeme, že už zanedlouho odtajníme, co jsme z Angoulême přivezli tentokrát.